W dobrych układach z wątrobą
Postaraj się unikać tego, co jej szkodzi. Daj jej chwilę odpoczać. Potrafi co prawda się regenerować, ale nie jest niezniszczalna.
- Jolanta Dyjecińska, Naj
To bardzo pracowity narząd. Przetwarza węglowodany w glukozę, pożywienie dla komórek. Bierze udział w przemianie tłuszczów i białek. Produkuje żółć niezbędną do wchłaniana tłuszczów oraz witamin w nich rozpuszczalnych. Magazynuje żelazo, niektóre witaminy (A, D i B12). Odtruwa organizm, bo oczyszcza go ze szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn. Nie zmuszaj jej więc do wysiłku ponad siły, bo wtedy przypomni ci o swoim istnieniu. Pojawią się wzdęcia, nudności, ucisk, a nawet ból pod prawym podżebrzem. Potraktuj tego typu dolegliwości jako sygnały ostrzegawcze. Daj odpocząć wątrobie i wspomóż ją lekami.
1. OGRANICZ TŁUSZCZE
Nie musisz całkowicie zrezygnować z kaczki, boczku czy golonki. Powinny jednak rzadko gościć na twoim stole. Na co dzień jedz chude wędliny i drób, ryby, potrawy gotowane i duszone zamiast smażonych. Gdy w twojej diecie jest zbyt dużo tłuszczu, wątroba nie jest go w stanie „przerobić” i przesłać do innych części organizmu, a wtedy sama... „tyje”. Dochodzi do tzw. stłuszczenia, które sprawia, że gorzej pracuje.
2. LICZ KALORIE
Wątrobie szkodzi nie tylko nadmiar tłuszczów, ale i węglowodanów czy białek. Zachowaj więc umiar w jedzeniu.
3. PRZYPRAWIAJ JEDZENIE ZIOŁAMI
Tymianek, majeranek, oregano, imbir czy mięta nadają potrawom wspaniały smak, aromat i jednocześnie ułatwiają trawienie. Warto ich używać, bo odciążają trochę ciężko pracującą wątrobę.
4. JEDZ POWOLI
To daje wątrobie czas na wydzielenie żółci, która ułatwia trawienie.
5. PIJ ALKOHOL Z UMIAREM
Dla organizmu jest trucizną, więc wątroba rozkłada go na substancje nieszkodliwe dla zdrowia. Gdy musi to robić często, dochodzi do jej stłuszczenia i stanu zapalnego.
6. DBAJ, ZEBY NIE ZABRAKŁO CI WITAMIN
Wątrobie do prawidłowego funkcjonowania potrzebne są zwłaszcza witamina C i witaminy z grupy B. Bogate w nie są warzywa, owoce, ziarna zbóż, chude mięso, ryby, jaja.
7. NIE NADUŻYWAJ LEKÓW
Jeśli zalecił je lekarz, trzeba je przyjmować. Ogranicz jednak środki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty. Ich przedawkowanie jest niebezpiczne dla wątroby.
8. WSPOMÓŻ REGENERACJE KOMÓREK
Preparaty z wyciągiem z karczocha (Hepason Complex, Hepacynar) lub ostropestu plamistego (Sylimaryna, Sylivit) ułatwiają pracę wątrobie, chronią jej komórki przed uszkodzeniem, pomagają im się zregenerować. Warto po nie sięgnąć gdy na stale przyjmujesz jakieś leki, nieodpowiednio się odżywiasz, zbyt często pijasz alkohol.
9. ZASZCZEP SIE PRZECIWKO ŻÓŁTACZCE
Największymi krzywdzicielami wątroby są wirusy A, B i C, które wywołują stan zapalny tego narządu. Przeciwko wirusom typu A i B możesz się zaszczepić, najlepiej tzw. szczepionką skojarzoną.