Uzdrawiający miód
Starożytni cenili go za właściwości lecznicze. Wierzyli, że dodaje mocy i urody. Współczesna nauka dowiodła, że mieli rację.
- Moje Gotowanie
Zwany w dawnych czasach nektarem bogów, miód w 80 procentach składa się z cukrów prostych: fruktozy i glukozy, zawiera także bogaty zestaw witamin, m. in. wit. C, oraz makro- i mikroelementów (potas, sód, wapń, magnez, mangan, fosfor, żelazo i cynk), a także liczne enzymy i kwasy organiczne.
Wzmacnia serce
Podstawowe składniki odżywcze miodu - cukry proste fruktoza i glukoza działają odżywczo i wzmacniająco. Są łatwo przyswajane przez organizm. Fruktoza magazynowana jest w wątrobie w postaci glikogenu. Stanowi on rezerwę energetyczną, wzmacniającą funkcje obronne organizmu. Fruktoza ma również działanie odtruwające - dlatego jedzenie miodu poleca się osobom, które piją dużo kawy, czarnej herbaty, palą papierosy, a także często piją alkohol. Glukoza zawarta w miodzie jest 40 razy skuteczniej wykorzystywana przez organizm niż ta wytworzona sztucznie. Dietetycy namawiają więc, by cukier zastępować miodem. Nie bez znaczenia jest i to, że jest on mniej kaloryczny niż cukier (100 g miodu to 324 kcal, a cukru - 405 kcal).
Nie bez przyczyny miód uchodzi za dobroczynny dla serca. Wyrównuje niedobór potasu w organizmie, przez co obniża ciśnienie. Błyskawicznie zaopatruje serce w substancje odżywcze, zawiera także dużo antyoksydantów, które zapobiegają powstawaniu zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.
Warto wiedzieć, że im ciemniejszy miód (np. gryczany, spadziowy), tym więcej zawiera mikroelementów, im jaśniejszy zaś - tym więcej cukrów prostych i witamin (rzepakowy, akacjowy, wielokwiatowy).
Na przeziębienie
Miód działa także wykrztuśnie, przeciwzapalnie i napotnie. Nie wyleczymy nim co prawda anginy ani zapalenia oskrzeli, ale skutecznie wspomoże on organizm podczas leczenia tych chorób. Ma bowiem silne działanie bakteriobójcze. Zawdzięcza je m.in. kwasom organicznym (bakterie nie lubią kwaśnego środowiska), olejkom eterycznym i flawonoidom. Działanie bakterio- i grzybobójcze, a także uodporniające miodu będzie silniejsze, gdy rozpuścimy go w wodzie (na co najmniej 8 godzin przed spożyciem). Wówczas uaktywniają się wszystkie zawarte w nim dobroczynne substancje. Szklankę przegotowanej letniej wody z rozpuszczoną w niej łyżką miodu najlepiej pić codziennie rano, na czczo.
Pamiętajmy, by nie podgrzewać miodu i nie dodawać go do gorących napojów, gdyż traci swoje cenne właściwości w temp. 40 C.