Reklama

Matki obecnych trzydziestoparolatków mogły się tylko domyślać płci nienarodzonego dziecka. Dziś dzięki ultrasonografii przed porodem wiadomo, czy urodzi się syn, czy córka. Można też stwierdzić, czy maleństwo prawidłowo się rozwija. Bo ultrasonograf pozwala zajrzeć do wnętrza człowieka.

Reklama

Precyzyjne dźwięki

W badaniu wykorzystuje się dźwięki o wysokiej częstotliwości. Wnikają one do wnętrza ciała i odbijają się od poszczególnych narządów. Po przekształceniu na impulsy elektryczne ultrasonograf zmienia je w obraz. Dobry specjalista potrafi go zinterpretować. Ocenić budowę anatomiczną narządów oraz zauważyć niepokojące zmiany i nieprawidłowe struktury. Dzięki niej dowiesz się, czy nie ma kamieni w nerkach lub pęcherzyku żółciowym, czy wątroba nie jest stłuszczona, a w trzustce nie kryje się zmiana nowotworowa.

Reklama

Co można zbadać

Badanie pomaga ocenić budowę serca, pracę jego zastawek (tzw. echo serca), uwidacznia tętniaki i rozwarstwienia aorty. USG używa się też do badania tarczycy, piersi, a także więzadeł, mięśni, stawów. USG dopochwowe uwidacznia budowę narządów rodnych i występujące np. torbiele na jajnikach czy mięśniaki w macicy. Czy trzeba się przygotować Konieczne to jest tylko w przypadku USG brzusznego. Należy być na czczo. Na godzinę przed badaniem warto wypić 3-4 szklanki wody mineralnej lub niesłodzonej herbaty. Nie powinno się palić papierosów.

Reklama
Reklama
Reklama