PRAWA KOBIET: urlop macierzyński po PORONIENIU?
Warto wiedzieć, że bez względu na to w jakim okresie poronisz ciążę, przysługuje Ci urlop macierzyński.
- redakcja
To bardzo trudny moment dla kobiety, kiedy traci dziecko. Zazwyczaj chce wtedy zaszyć się w samotni i zapomnieć. Pamiętajmy jednak, że warto wtedy pomyśleć o tym jakie mamy prawa, żeby dać sobie szansę na wewnętrzną żałobę i nie stracić pracy. Postanowiliśmy zapytać, jakie prawa mają kobiety, po poronieniu czy przysługuje im urlop macierzyński?
Tak, masz prawo domagać się urlopu macierzyńskiego po poronieniu
Jego wymiar wynosi 56 dni od dnia poronienia. Abyś mogła wykorzystać ten urlop, dziecko musi zostać zarejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego, a jego akt urodzenia jest dokumentem przekazywanym pracodawcy. Aby zarejestrować dziecko potrzebna będzie karta martwego urodzenia, którą wystawia szpital. Tak to nie jest przyjemna przeprawa formalna, warto żeby zajął się tym twój partner.
JAK działać, żeby otrzymać urlop?
krok 1. należy zdobyć kartę martwego urodzenia. Niestety taka karta wydawana jest przez szpital jedynie wtedy, kiedy znana była płeć dziecka. Jeśli ciąża była zbyt krótka i lekarz nie jest w stanie określić płci, masz prawo domagać się badań genetycznych, które określą płeć dziecka. Wówczas szpital wyda kartę, dzięki której będziesz mogła starać się o urlop macierzyński.
krok 2. następnie należy zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego i wydać dziecku akt urodzenia. Najczęściej dokument wysyła szpital, ale mogą to również zrobić rodzice, mają na to 3 dni. Jeśli zlecone są dodatkowe badania, termin jest oczywiście wydłużony. Liczy się wówczas od dnia dostarczenia wyników testów.
krok 3. Urząd rejestruje dziecko na podstawie przesłanych dokumentów i wydaje akt urodzenia (jest tam również adnotacja, o tym że dziecko jest martwe). Dzięki tej rejestracji, możesz domagać się urlopu od swojego pracodawcy.
krok 4. Następnie składasz wniosek o urlop wraz z dokumentami z USC. Pracodawca nie może odmówić Ci takiego urlopu. Ma on 56 dni i jest 100% płatny.
krok 5. Pamiętaj, że po rejestracji dziecka możesz również skorzystać z zasiłku pogrzebowego.
Przeczytaj więcej o prawach kobiet