Reklama

Lubimy słońce, bo złoci nam skórę oraz poprawia nastrój. Jednak jego promienie mogą też podgrzać powietrze do temperatury trudnej do zniesienia i spalić skórę.

Reklama

Jak uniknąć udaru cieplnego

Udar cieplny może się przydarzyć każdemu. Dochodzi do niego wskutek przegrzania organizmu, spowodowanego niemożnością oddania nadmiaru ciepła przez skórę. Jego przyczyną jest przebywanie w pomieszczeniu bez przewiewu, z gorącym i wilgotnym powietrzem. Takie jest np. w pralniach czy hutach, ale również w mieszkaniach w parne i upalne dni. Do udaru cieplnego może przyczynić się też gorąca kąpiel wodna lub parowa, brak wody do picia, duży wysiłek fizyczny przy wysokich temperaturach.

Sygnały ciała

Zaczerwienienie skóry, obfite poty, nudności, osłabienie mogą być symptomami udaru cieplnego, jeśli przebywasz w gorącym i wilgotnym pomieszczeniu. Gdy nie zareagujesz szybko, pojawią się następne: chwiejny chód, zblednięcie skóry, mroczki przed oczami, gorączka, utrata przytomności.
Co masz zrobić
- Wyjdź do przewiewnego, chłodnego pomieszczenia. Trudniej o to w parny dzień, ale możesz np. pootwierać okna w mieszkaniu, żeby zrobił się przeciąg. l Na łóżku lub kanapie (w pracy wprost na podłodze) przyjmij pozycję półsiedzącą, gdy masz zaczerwienioną twarz. Ułóż nogi nieco wyżej, jeżli jesteś blada. Rozluźnij ubranie, żeby chłodne powietrze bez przeszkód docierało do skóry.
- Połóż na głowę i klatkę piersiową zimny kompres (nie z lodu, by uniknąć szoku termicznego). Jeśli to możliwe, owiń się w wilgotne prześcieradło lub obłóż ciało ręcznikami zmoczonymi w zimnej wodzie.
- Popijaj małymi łykami wodę mineralną z dodatkiem odrobiny soli lub soku owocowego.

NASZA RADA
W upalne dni pamiętaj o piciu chłodnej wody mineralnej przez cały dzień. Powinna stać przy twoim miejscu pracy, żebyś mogła co chwila po nią sięgać i wypić kilka łyków. Zakładaj lekkie i przewiewne stroje z naturalnych włókien – lnu i bawełny. Nie utrudniają organizmowi oddawania nadmiaru ciepła.

Gdy słońce pali zbyt mocno

Oparzeniem słonecznym płacimy za marzenie o opalonym ciele. To wysoka cena. Każde kolejne oparzenie uszkadza bowiem skórę i naczynia krwionośne. Dochodzi do niego nie tylko podczas plażowania. Jeśli nie posmarujesz się kosmetykiem z filtrami UV, może przydarzyć się np. podczas wycieczki w góry. Słońce przypiecze wszystkie odsłonięte fragmenty skóry.

Sygnały ciała

Po zejściu ze słońca skóra jest zaczerwieniona, wrażliwa na dotyk, piecze i swędzi. Masz dreszcze, czasami też nudności. Jeśli długo przebywałaś na słońcu, mogą się utworzyć bąble.

Co możesz zrobić
- Jeśli czujesz, że piecze cię skóra, schowaj się natychmiast w cieniu.
- Weź zimny prysznic, żeby schłodziç ciało.
- Dużą ulgę przyniesie ci zastosowanie na oparzone miejsca preparatów, które chłodzą, Łagodzą pieczenie, nawilżają skórę i przyspieszają jej regenerację, np. Termcool, Panthenol Forte 6%, ApiPanten.
- Jeśli nie masz żadnego środka łagodzącego skutki oparzenia słonecznego, rób sobie okłady ze schłodzonego kefiru lub jogurtu. Koją i nawilżają skórę.

NASZA RADA
Dwa tygodnie przed urlopem zacznij zażywać preparaty z witaminami (np. z beta-karotenem), które zwiększają odporność skóry na słońce, np. Solarin Max, Belissa Sun, Capivit SunSystem.
Funduj sobie podczas weekendów krótkie kąpiele słoneczne. Opalenizna trochę chroni skórę przed słońcem. Używaj kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi, nawet gdy nie jesteś na plaży.

Reklama

Udar słoneczny

Jest odmianą udaru cieplnego. Przyczyną jest przegrzanie organizmu wskutek bezpośredniego działania słońca na nieosłoniętą glowę. Objawy są podobne do udaru cieplnego. Dodatkowo mogą wystąpić silne bóle i zawroty głowy, dreszcze, przyspieszenie tętna, uczucie niepokoju. W przypadku udaru słonecznego zejdź natychmiast ze słońca. Przykładaj zimne kompresy na głowę i kark. W przyszłości pamiętaj o ochronie głowy przed słońcem – załóż czapkę lub kapelusz.

Reklama
Reklama
Reklama