Udar słoneczny
Lato to czas kiedy przebywamy dużo czasu na zewnątrz. To jednak grozi udarem słonecznym. Jak go rozpoznać i co robić w przypadku jego wystąpienia?
- kobieta.pl
Udar słoneczny czyli cieplny jest wynikiem zbyt długiego przebywania na słońcu. Temperatura naszego ciała podnosi się i prowadzi to do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji. Dochodzi do odwodnienia i utraty elektrolitów. Udaru można nabawić się podczas przebywania na słońcu, ale tez przebywając w dusznych i parnych pomieszczeniach czy samochodzie. Wszędzie tam gdzie jest bardzo gorąco.
Jak rozpoznać udar?
Skóra, szczególnie na twarzy staje się bardzo czerwona, a w poważnych przypadkach bardzo szybko blednie. Najczęściej dochodzi do tego obfite pocenie się, często dreszcze, bóle głowy i mdłości. Przy poważnych udarach pojawiają się przed oczami mroczki, mamy tez problem z wysławianiem się i logicznym myśleniem.
Jak postępować w przypadku udaru?
Chorego trzeba przede wszystkim przenieść w chłodne, zacienione miejsce. W razie potrzeby poluzować lub ściągnąć ubranie. Na twarz i klatkę piersiową zalecane są zimne okłady. Chory musi też jak najwięcej pić, wskazana jest woda z nawadniającym proszkiem (do kupienia w aptece) lub woda z odrobiną soli (uzupełnia to niedobór elektrolitów).
Należy też monitorować temperaturę ciała. Jeśli nie spada ona w dół wezwać lekarza.