Twój kalendarz zdrowia gdy skończyłaś 30 lat
Zachowaj, zapamiętaj i zrealizuj w odpowiednim czasie. Tyle trzeba, żeby w dobrej formie cieszyć się życiem przez długie lata i uniknąć poważnych problemów, albo w porę im zaradzić. Oto twój kalendarz zdrowia po skończeniu 30 lat.
- Elżbieta Wichrowska, Claudia
To twój najlepszy czas: organizm pracuje na najwyższych obrotach. Zapewne nie sprawia ci żadnych problemów, ale już teraz zatroszcz się o niego, kontroluj regularnie zdrowie. To zaprocentuje w przyszłości.
● Badanie krwi i moczu
Podstawową morfologię i OB rób co dwa lata, podobnie ogólne badanie moczu. Te badania to barometr, który wskazuje, w jakiej kondycji jest organizm. Pozwalają wykryć stany zapalne, sygnalizują konieczność dalszych badań.
● Lipidogram
Wskaźnik, który określa zagrożenie miażdżycą, a w konsekwencji chorobą wieńcową, zawałem serca czy udarem mózgu. Informuje o poziomie frakcji „dobrego” cholesterolu HDL i „złego” LDL. Przy okazji lipidogramu dostaniesz informację o poziomie trójglicerydów: tłuszczów, które również przyczyniają się do zmian miażdżycowych. Po 30. urodzinach dołącz lipidogram do podstawowych badań krwi, rób go co dwa lata, a jeśli jesteś w grupie osób zagrożonych chorobą wieńcową (masz nadwagę, palisz, rodzice cierpią na tę chorobę), co roku.
● Ciśnienie krwi
Mierz je raz w roku, a jeśli masz skłonność do nadciśnienia, monitoruj częściej. W twoim wieku prawidłowe ciśnienie nie powinno przekraczać 135/85 mmHg.
● Poziom glukozy
Jeśli jesteś w grupie ryzyka – masz sporą nadwagę, prowadzisz siedzący tryb życia, ktoś w rodzinie choruje na cukrzycę – sprawdzaj poziom glukozy co roku. Jeżeli jesteś szczupła i aktywna fizycznie, poziom glukozy wystarczy badać raz na 5 lat.
● USG jamy brzusznej
Wykonuj to badanie raz na pięć lat. Dzięki niemu będziesz mogła sprawdzić ogólny stan narządów wewnętrznych. Porównanie z wynikami wcześniejszych badań pozwoli w porę wykryć ewentualne niepokojące zmiany.
● RTG klatki piersiowej
Badanie zalecane jest raz na 5 lat. Jeśli jednak jesteś palaczem (czynnym lub biernym), prześwietlaj się częściej, co 2–3 lata.
● Cytologia
Rób ją nie rzadziej niż co dwa lata. To głównie dzięki temu badaniu możesz uniknąć nowotworu szyjki macicy. Pojawia się on wcześnie, już po 35. roku życia, ale rozwija powoli, początkowo bez objawów (w nieinwazyjnej postaci może trwać nawet 10 lat!). Dzięki cytologii lekarz go łatwo wykryje i podejmie skuteczne leczenie. W wielu wypadkach nowotwór szyjki macicy ma związek z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Infekcję, rodzaj wirusa i stopień zagrożenia wykrywa precyzyjny test. Jest on zlecany jako uzupełnienie cytologii.
● USG przezpochwowe
To badanie pozwala skontrolować stan narządów rodnych i wykryć wszelkie nieprawidłowości w ich budowie. To jedyna metoda rozpoznania raka jajnika, gdy nie daje on jeszcze objawów i można go całkowicie wyleczyć. Przed 40. rokiem życia warto robić je przynajmniej raz na dwa lata.
● Badanie piersi
Oprócz samodzielnego badania (raz w miesiącu między 6. a 9. dniem cyklu) zaraz po 30. urodzinach zrób pierwsze badanie USG piersi. Jeśli w wynikach nie będzie nic niepokojącego, powtarzaj je co 2 lata. Jeżeli twój lekarz uzna, że jesteś szczególnie narażona na zachorowanie na nowotwór sutka, może zalecić badanie USG nawet co pół roku, skierować na mammografię lub na badania genetyczne.
CZYNNIKI RYZYKA:
Palenie, nadciśnienie tętnicze, niskie stężenie cholesterolu HDL (choroby wieńcowej
Nadwaga (BMI >25 kg/m), cukrzyca u kogoś z bliskich (rodziców, rodzeństwa), w poprzednim badaniu stwierdzona nieprawidłowa glikemia na czczo, nietolerancja glukozy lub nieprawidłowe stężenie lipidów krwi; cukrzyca w ciąży lub urodzenie dziecka o masie powyżej 4 kg – to czynniki ryzyka dla cukrzycy
Złamania kości (więcej niż jedno), waga poniżej 58 kg, palenie; co najmniej jeden bliski krewny cierpi na osteoporozę – to czynniki ryzyka osteoporozy
Nadwaga (BMI >25 kg/m), brak aktywności fizycznej, palenie, antykoncepcja hormonalna; w rodzinie wystąpił rak sutka – to czynniki ryzyka raka sutka
Co najmniej jeden krewny (rodzice, rodzeństwo) cierpiał na raka lub polipy jelita grubego przed 60. rokiem życia albo dwoje krewnych miało raka (polipy) jelita grubego bez względu na wiek – to czynniki ryzyka raka jelita grubego