Trzymaj w ryzach zły cholesterol
Tak naprawdę jest twoim sprzymierzeńcem, ale pod warunkiem że jest w normie. Gdy ją przekracza, zmienia się we wroga, dlatego trzeba koniecznie obniżyć jego poziom we krwi. Mogą ci w tym pomóc sterole roślinne. Substancje te potrafią zmniejszyć ilość złego cholesterolu (LDL) nawet o 15 procent.
- Naj
BARDZO POTRZEBNY
Jest niezbędny twojemu organizmowi do budowy błon komórkowych, produkcji niektórych hormonów, witaminy D i kwasów żółciowych. Jeśli jednak złego cholesterolu jest za dużo, tworzy na ścianach naczyń krwionośnych złogi, zwiększając ryzyko chorób układu krążenia. Natomiast HDL, czyli dobry cholesterol, obniża poziom LDL. Zbiera go ze ścian naczyń krwionośnych i transportuje do wątroby. Właśnie dlatego dobrze jest mieć dużo HDL.
POMOC ROŚLIN
Występują w nich sterole, związki zbliżone budową do cholesterolu. Potrafią wyprzeć go z tzw. miceli, absorbujących cholesterol. Dzięki temu twój organizm wchłania mniej tej substancji tłuszczowej z pożywienia. Co istotne, sterole obniżają tylko poziom LDL.
ŹRÓDŁA STEROLI
Najbogatsze w te substancje są oleje roślinne (sojowy, słonecznikowy), orzechy, migdały. Niewielkie ilości zawierają buraki, szparagi, kalafiory, figi. Wystarczy od 1 do 3 g steroli dziennie, żeby zmniejszyć poziom LDL o 5–15 procent.
BATALIA Z WROGIEM
Jeśli masz podwyższony poziom cholesterolu, sięgnij po produkty spożywcze wzbogacone w sterole, np. wysokogatunkowe miękkie margaryny, takie jak Benecol czy Flora pro.activ. Nie lubisz margaryny? Wypijaj codziennie buteleczkę Danacolu. Kryje się w niej 1,6 g steroli roślinnych. Taka dawka wystarczy, żeby ilość cholesterolu zaczęła się zmniejszać. Pamiętaj jednak, że to może nie wystarczyć, jeśli nie zmienisz diety.
Ogranicz tłuszcze zwierzęce Unikaj tłustych wędlin, mięsa, nabiału.
Jadaj tłuszcze roślinne i ryby. Podwyższaja poziom dobrego cholesterolu, a obniżaja złego.
Polub warzywa i owoce. Produkty roślinne nie zawierają w ogóle cholesterolu.
WAŻNE!
Wartości stężenia cholesterolu we krwi wg Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Warto je zapamiętać.
cholesterol całkowity cholesterol LDL cholesterol HDL > 45 (kobiety), > 35 (mężczyźni)