Tata z dzieckiem w domu
Przeważnie z dzieckiem zostaje mama. Ale nie oznacza to, że ty nie możesz tego zrobić.
- Rodzice
Twoja obecność w życiu malca jest równie ważna, jak bliskość jego mamy. On potrzebuje cię od pierwszych chwil życia. A ty możesz się nim opiekować! Obecnie masz prawnie zagwarantowaną możliwość wzięcia urlopu macierzyńskiego (zwanego nawet tacierzyńskim) i wychowawczego.
Zaopiekuj się nią
Możesz wkroczyć do akcji już wtedy, kiedy twoja żona jest w ciąży. Jeżeli źle się czuje i ma zwolnienie od lekarza ginekologa, masz prawo wziąć zwolnienie na opiekę nad nią. Przysługuje ci 60 dni w roku na zajmowanie się chorym bliskim, np. ciężarną żoną (dostaniesz wtedy 80% swojego wynagrodzenia).
Najlepsze wyjście
Mama na ogół niechętnie oddaje opiekę nad dzieckiem. Ale zdarzają się sytuacje, gdy odwrócenie ról - tata zostaje w domu, a mama wraca do pracy
... jest najlepszym rozwiązaniem.
Jakie? Gdy np. tata może pracować w domu i jednocześnie opiekować się malcem lub gdy pracują oboje rodzice, ale mama więcej zarabia albo jeśli ojciec jest bezrobotny, a matka dziecka ma umowę o pracę.
Ile urlopu dla mamy i taty?
Żona po urodzeniu pierwszego malca otrzyma 16 tygodni urlopu macierzyńskiego, a po urodzeniu kolejnych dzieci 18 tygodni, a w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka (np. bliźniąt) - aż 26 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego. Dwa tygodnie z przysługującego urlopu może - ale nie musi - wykorzystać przed porodem (skracając tym samym czas przebywania z dzieckiem już po jego narodzinach). Po 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego może zrezygnować z pozostałej jego części i "przekazać" ją mężowi - o ile oczywiście jest on zatrudniony na umowę o pracę. Aby żona mogła przekazać ci urlop, musi zgłosić swojemu pracodawcy na piśmie rezygnację z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na 7 dni przed planowanym powrotem do pracy. Do jej rezygnacji trzeba dołączyć zaświadczenie twojego pracodawcy, w którym podany zostanie termin rozpoczęcia przez ciebie urlopu macierzyńskiego.
Ty musisz złożyć w swojej firmie wniosek o przyznanie urlopu macierzyńskiego, który może rozpocząć się następnego dnia, po tym, gdy urlop zakończy żona. Jeśli nie wystąpisz z wnioskiem o wykorzystanie pozostałej części urlopu macierzyńskiego, żona musi wykorzystać go w całości! Jeśli nie macie ślubu, warunkiem pójścia na urlop macierzyński, jest uznanie dziecka (tzn. w dokumentach dziecka figurujesz jako ojciec) i zajmowanie się nim.
Albo ty, albo ona
Z urlopu wychowawczego możesz skorzystać ty albo żona. Nie możecie korzystać z niego jednocześnie, a łączny czas urlopu wychowawczego nie może przekroczyć trzech lat. Jeżeli chcecie, by po zakończeniu urlopu macierzyńskiego żony, dziecko pozostało pod twoją opieką, złóż wniosek o urlop wychowawczy wraz z oświadczeniem, że żona nie będzie korzystać z takiego urlopu.