Reklama

Wiele ważnych dla organizmu funkcji zależy od zaledwie trzech hormonów wytwarzanych przez gruczoł tarczycy. Regulują one przemianę materii i temperaturę ciała. Pobudzają dojrzewanie układu nerwowego oraz kostnego i wzrost tkanek. Są niezbędne do rozwoju płodu. Ich niedobór (mówimy wtedy o niedoczynności tarczycy) powoduje, że organizm zaczyna pracować "na zwolnionych obrotach", co ma ogromny wpływ na zdrowie. Niedoczynność tarczycy bywa wynikiem nieprawidłowego leczenia jej nadczynności, uszkodzenia tego gruczołu albo schorzeń przysadki mózgowej. Ale nie tylko. Najczęściej chorują kobiety 20-40-letnie (pięciokrotnie częściej niż mężczyźni). Lekarze przypuszczają więc, że do problemów z tarczycą przyczyniają się też cykliczne zmiany w poziomie hormonów wytwarzanych przez jajniki.

Reklama

Nie daj się zwieść

Objawy choroby pojawiają się stopniowo. W dodatku nie wszystkie muszą występować jednocześnie i dlatego wcale nie jest łatwo skojarzyć je z chorą tarczycą.
@ Spadek aktywności, senność czy kłopoty z pamięcią można kłaść na karb przemęczenia. Tycie mimo braku apetytu, bladość skóry czy wypadanie włosów łatwo przypisać kiepskiej diecie.
@ Charakterystycznym przy tym objawem niedoczynności jest stałe uczucie zimna. Częste są też zaburzenia regularności cyklu miesięcznego, co wynika z ogólnych zaburzeń hormonalnych. Każdy z tych objawów, jeśli nie ustępuje w ciągu 2-3 miesięcy, powinien skłonić cię do wizyty u lekarza. Do stwierdzenia niedoczynności zwykle wystarcza badanie krwi i oznaczenie w niej poziomu hormonów tarczycy oraz przysadkowych. Czasem przydatne bywa też określenie poziomu cholesterolu. Dodatkowo lekarz może zalecić ci jeszcze wykonanie ultrasonografii tarczycy.

Reklama

Bądź wytrwała

Kuracja polega zazwyczaj na przyjmowaniu jodu w tabletkach i uzupełnianiu brakujących hormonów. W ten sposób nie tyle leczy się niedoczynność, co usuwa jej skutki. Dawka leków jest bardzo precyzyjnie ustalana, nie wolno jej samodzielnie zwiększać ani zmniejszać. Powinnaś także pogodzić się z faktem, że być może będziesz musiała zażywać tabletki już przez całe życie.

Reklama
Reklama
Reklama