Tajemniczy cukier
Pociąga, uzależnia, straszy. Obwiniany o najgorsze, rygorystycznie wykluczany z diety... jest nam niezbędny. Daje energię, uczucie ciepła i przyjemności. W jaki sposób żyć z cukrem w harmonijnej relacji?
- glamour
1 z 5
SWEET_GL
Pociąga, uzależnia, straszy. Obwiniany o najgorsze, rygorystycznie wykluczany z diety... jest nam niezbędny. Daje energię, uczucie ciepła i przyjemności. W jaki sposób żyć z cukrem w harmonijnej relacji?
2 z 5
shutterstock_83864776
W towarzystwie, popijając kawę, słodzisz ją sobie łyżeczką cukru i mierzysz się ze spojrzeniami znajomych, którzy już dawno odstawili cukier? Sięgasz po ciasteczko owsiane – wiesz, że nawet te z przepisu Marthy Stewart zawierają prawie 2 szklanki cukru? Wyrzuty sumienia wirują w głowie. Niesłusznie! Twój organizm potrzebuje węglowodanów. – Dorosła kobieta powinna spożywać od 1800 do 2200 kcal dziennie. Cukrów prostych (ten biały z cukiernicy) najlepiej, żeby było jak najmniej – mówi Agata Ziemnicka, dietetyk. – A węglowodany złożone, ważne i potrzebne, powinny stanowić ok. 55-60% składników odżywczych na dobę.
3 z 5
shutterstock_91488470
DOKARMIANIE MÓZGU Cukier pełni w naszym organizmie bardzo ważną funkcję: odżywia mózg, czerwone krwinki, komórki nerkowe i mięśnie, dlatego całkowite wykluczenie go z diety może być niebezpieczne. Najlepiej jeść go pod postacią świeżych owoców i węglowodanów złożonych, czyli razowego pieczywa, pełnoziarnistej mąki, makaronów, brązowego ryżu, płatków owsianych i innych, jak najmniej przetworzonych zbóż – radzi Agata Ziemnicka. Tym sposobem dostarczysz sobie także inne składniki: białko, fosfor i witaminy z grupy B.
4 z 5
shutterstock_20027545
POD PSEUDONIMEM Czytasz etykietę produktu, po który sięgasz, i widzisz w jego składzie glukozę, syrop, maltozę, fruktozę? Wszystkie te cukry mają tę samą wartość kaloryczną: 4 kcal na gram. Cukier znajduje się nawet w mleku (laktoza). Uwaga: nie ma żadnej różnicy odżywczej pomiędzy cukrem białym a tzw. „brązowym” – wyjaśnia Agata Ziemnicka. – Cukier „brązowy” jest dokładnie tym samym co biały, tylko zabarwionym, a zatem jest bardziej szkodliwy, bo zawiera dodatkowe substancje koloryzujące. Z kolei cukier trzcinowy (naturalnie brązowy) jest tak samo słodki jak biały, zawiera jednak większą ilość składników mineralnych i witamin.
5 z 5
shutterstock_91519286
MIÓD NA SERCE Słodzik – według niektórych zdrowszy i mniej kaloryczny zamiennik cukru, w rzeczywistości jest największym, chemicznym zagrożeniem dla organizmu. Słodziki zawierają minimalną ilość cukru, ale są 200 razy bardziej słodkie od zwykłego cukru, dzięki temu zamiast łyżeczki wystarcza mała kuleczka. Jednak podnoszą poziom cukru we krwi i zaburzają poczucie sytości. – Jeśli ktoś nie potrafi poradzić sobie z naturalnym smakiem kawy i jest smakoszem słodkości, może dodawać miód lub ksylitol (cukier brzozowy). To dobre rozwiązanie w codziennej diecie – proponuje Agata Ziemnicka i radzi, by jedzenie, od naleśników po sałatki, dosładzać miodem. Nieprzekonamy cię, abyś porzuciła czekoladę, bo same nie wyobrażamy sobie bez niej życia. Ale warto ją mieć pod kontrolą.