Zmagają się z cierpieniem, którego nie zobaczysz. Kampania o "niewidzialnych chorobach"
Na pierwszy rzut oka, nie różni się niczym od zdrowego człowieka, tak naprawdę cierpi na poważne schorzenie. 28-letnia Jessica Logan postanowiła stworzyć kampanię wspierającą ludzi w codziennej walce z niewidocznymi chorobami! Na czym polega ta inicjatywa i co dokładnie oznacza pojęcie „niewidzialna choroba”?
- Martyna Pałka
Czym dokładnie są niewidzialne choroby?
Są to po prostu schorzenia, które nie są widoczne gołym okiem. Czasami ciężko nam stwierdzić, na co choruje dana osoba, bez wcześniejszej rozmowy z nią samą. Mimo to, choroby te są niezwykle bolesne i uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Do grona chorób niewidocznych na pierwszy rzut oka zaliczamy schorzenia psychiczne, a także choroby przewlekłe i autoimmunologiczne. Życie z taką dolegliwością niejednokrotnie prowadzi do osądu, braku akceptacji i zrozumienia, co może dodatkowo zranić osoby walczące z wyniszczającym ich organizm schorzeniem. Nie każdy chce rozmawiać o tym, co mu dolega, a z samej obserwacji ciężko domyślić się, że ktoś w naszym otoczeniu cierpi na jedną z niewidzialnych chorób. Właśnie to prowadzi do krzywych spojrzeń, krytyki i braku zrozumienia w społeczeństwie.
Jessica Logan. Na czym polega jej kampania?
28-letnia Jessica Logan, cierpiąca na zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) oraz nieswoiste zapalenie jelit (IBD) postanowiła rozpocząć kampanię wspierającą osoby chorujące na niewidzialne schorzenia. Cała inicjatywa ma na celu pomoc w przezwyciężeniu się osób chorych w mówieniu o swoich dolegliwościach, a także zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat chorób niewidocznych gołym okiem. Jak mówi pomysłodawczyni, zrealizowanie jej planu wymaga dużo siły i ogromnego nakładu pracy, ale jest gotowa na podjęcie tego wyzwania.
„Niestety, wiele osób jest maltretowanych i dyskryminowanych każdego dnia tylko dlatego, że ich walka nie jest widoczna. Często słyszymy bolesne uwagi, jak: „Musisz udawać” albo „Jesteś po prostu leniwy”. Utrudnia nam to normalne funkcjonowanie, zwłaszcza gdy ktoś krzyczy na nas za korzystanie z rzeczy dla osób niepełnosprawnych, czy parkowanie w miejscach dla nich przeznaczonych. Moim celem było uwolnić osoby chore od negatywnych uczuć i podnieść świadomość tak, aby ludzie cierpiący na te schorzenia nie czuli się samotni”- mówi Jessica Logan
W związku z akcją, Jessica poprosiła osoby chore na schorzenia niezauważalne na pierwszy rzut oka, aby się z nią skontaktowały. Z powodu panującej pandemii, mieli oni zrobić sobie zdjęcia w domu. W wyniku całej akcji powstała niezwykle intymna i wzruszająca galeria przedstawiająca osoby walczące ze swoimi chorobami.
Zobacz też: BYŁA SOBIE DZIEWCZYNA: Agnieszka ma synka chorego na raka. "Chcę pokazać mu, że życie jest piękne!"
Uczestnicy kampanii wspierającej osoby cierpiące na niewidzialne choroby
Kampania zyskała ogromny odzew! Wiele osób z całego świata odezwało się do pomysłodawczyni i przedstawiło swoją historię. Wśród osób, które zdecydowały się podzielić swoim zdjęciem i zwierzeniami na temat walki z chorobą, była między innymi 26-letnia Ruth Spurr. Dziewczyna cierpi na wiele schorzeń, między innymi zespół Ehlersa Danlosa (EDS), czyli chorobę powodującą niezwykłą elastyczność tkanki łącznej, stawów i skóry, przez co łatwo mogą się one naciągać i pękać.
„Mój stan polega na tym, że muszę używać rurek w żołądku i jelitach, aby móc się odżywiać. Mam także cewnik w pęcherzu oraz w centralnej linii mojego serca. Każdy dzień to walka, ale jestem zdeterminowana, aby żyć pełnią życia. Chcę, żeby nasze głosy zostały usłyszane i żeby ludzie zrozumieli, z jak różnymi chorobami walczymy.”- mówi Ruth Spurr
Zobacz też: Bartek Królik wzruszająco o córce z zespołem Downa: "Uczy mnie wszystkiego"
Kolejną uczestniczką jest Tessa Wadrup, która została zdiagnozowana dopiero po 5 latach badań i szukania przyczyny bólu. 26-latka opowiada o swoim schorzeniu następująco:
„Mam chorobę Behceta- formę zapalenia naczyń- chorobę autozapalną. Powoduje ona zapalenie moich narządów, takich jak serce, płuca i jama brzuszna. Cierpię również na wysypki, zapalenie stawów, ciągły ból i chorobę Crohna. Dzięki temu wszystkiemu nauczyłam się doceniać małe rzeczy i cieszyć z każdego dnia”- mówi Tessa Wadrup
Cała akcja niezwykle uświadomiła społeczeństwo, a osobom chorym pomogła pozbyć się wstydu i nauczyła ich otwarcie mówić o swoich dolegliwościach. Z pomocą Ant Bradshaw at Style, Story International Pageant Photography oraz Photogenic Photograph Jessica Logan stworzyła z sesji zdjęciowej niezwykły kalendarz świadomości. Z jego sprzedaży zyskała już ponad 400 funtów dla każdej z 10 różnych organizacji charytatywnych, wspierających osoby z niewidzialnymi chorobami.
Zobacz też: KORONAWIRUS: Pielęgniarka ujawnia dramatyczną prawdę o pandemii. Boi się o Święta!