Reklama

Szansa dla dwojga

Chwila uniesienia i... wyścig plemników rozpoczęty. Kto pierwszy, ten lepszy - bo tylko jeden ma szansę na taniec miłości z komórką jajową. Ale czy rzeczywiście tylko jeden? Jeśli w trakcie owulacji u kobiety dojdzie do uwolnienia nie jednej, ale dwóch komórek jajowych, pierwsze miejsce w wyścigu plemników mogą zająć ex aequo dwa plemniki: każdy zapładnia jedną z dwóch komórek jajowych i powstają dwa zarodki. Przypomina to trochę spotkanie w jednym miejscu dwóch zakochanych par. Owocem takiego spotkania są bliźnięta dwujajowe. Maluchy mogą być tej samej albo różnej płci. Nie są identyczne, bo mają różny zestaw genów. Są podobne do siebie jak zwykłe rodzeństwo (tyle że urodzone są tego samego dnia), dlatego mogą różnić się np. grupą krwi.

Reklama

Tacy sami, a ściana między nami

Rzadziej rodzą się bliźnięta jednojajowe. Już z samej nazwy wynika, że w ich przypadku natura nie była "hojna" i wypuściła w czasie owulacji tylko jedną komórkę jajową. Zapłodnił ją jeden plemnik-zwycięzca. W wyniku tego "spotkania" powinna powstać jedna zygota. A tu - niespodzianka! Z niewyjaśnionych do końca przez naukę przyczyn, na bardzo wczesnym etapie dochodzi do podziału zygoty. Każda z obu grup komórek rozwija się dalej, dając życie dwójce dzieci - bliźniętom jednojajowym. Maluchy mają taki sam zestaw genów, a więc są tej samej płci i są podobne do siebie jak dwie krople wody.

Tego się możesz po bliźniakach spodziewać...

Wynik testu ciążowego niczym nie różni się od tego, jaki jest w przypadku ciąży pojedynczej. Wiadomość, która na pewien czas stawia życie rodziny na głowie, zaskakuje rodziców zwykle podczas badania USG. Ciążę mnogą można już rozpoznać w 5-6 tygodniu, ale tylko na dobrym aparacie USG i gdy posługuje się nim świetny fachowiec. Zwykle w 8 tygodniu lekarz nie powinien mieć wątpliwości - widzi na monitorze dwa zarodki i dwa serduszka. Z upływem czasu pojawiają się inne symptomy ciąży mnogiej. Dno macicy sięga wyżej niż to wynika z tzw. wieku ciąży, lekarz słyszy dwa tętna, a badając brzuch czuje np. dwie główki.
CIĄŻA MNOGA ZDARZA SIE RAZ NA 80 PRZYPADKÓW

Im więcej radości, tym więcej troski

Ryzyko kontrolowane
Ciąża mnoga, która jest sporym obciążeniem dla organizmu, oznacza często więcej dolegliwości. Mama oczekująca bliźniąt musi liczyć się z tym, że może szybciej się męczyć niż kobieta nosząca jeden płód, częściej dokuczają jej: niestrawność, zaparcia, płytki oddech, hemoroidy, obrzęki i żylaki nóg. W ciąży bliźniaczej prawdziwą zmorą bywa ból pleców. Wzrasta też ryzyko anemii, dlatego przyszła mama musi przyjmować zalecane witaminy i dbać o dietę - co nie oznacza jedzenia za kilkoro (przybrać na wadze nie powinna więcej niż 15-22 kg).
Happy end pod nadzorem
W niektórych przypadkach ciąża mnoga może wiązać się z ryzykiem poważniejszych komplikacji, np. łożyskiem przodującym, EPH, czyli gestozą, bądź nadciśnieniem tętniczym. Dlatego należy częściej wykonywać badania i odwiedzać ginekologa co 2-3 tygodnie, a w ostatnim trymestrze co tydzień. Ale wiele ciąż mnogich przebiega bez zakłóceń i kończy się happy endem.
Powitanie "na dwa pas"
Jednym z zagrożeń ciąży mnogiej są przedwczesne narodziny. Może się też zdarzyć, żetrzeba ją rozwiązać cięciem cesarskim albo, że pierwszy malec wita świat naturalnie, a "młodszy" - dzięki cesarskiemu cięciu. Moment przychodzenia maluszków na świat może trwać krócej, bo są trochę mniejsze niż pojedynczy "lokator" macicy. Po powitaniu pierwszego trzeba kontrolować bicie serca drugiego dziecka i określić, w jakim jest położeniu (główką, pupą do dołu czy też ułożył się w poprzek). W zależności od ułożenia kolejny malec rodzi się zwykle po 15-30 minutach po starszym bliźniaku.

Reklama

6 przykazań podwójnej mamy

1. Jak najwięcej wypoczywaj. Twój organizm pracuje teraz intensywnie (przepompowanie zwiększonej objętości krwi to wyzwanie dla serca). Pozycję stojącą jak najczęściej zamieniaj na siedzenie lub leżakowanie z uniesionymi nogami.
2. Noś wygodne obuwie na płaskim obcasie - wysokie obcasy zmieniają układ kręgosłupa, a taże mogą stać się przyczyną utraty równowagi i upadku.
3. Często spaceruj - w ten sposób zaopatrzysz organizm w odpowiednią dawkę tlenu i świeżego powietrza. Umiarkowana aktywność fizyczna, np. pływanie, pozwoli ci utrzymać prawidłową wagę i przyniesie ulgę obolałym plecom.
4. Regularnie odwiedzaj ginekologa, nie lekceważ jego zaleceń. Gdy coś cię niepokoi, nie wahaj się zadzwonić do niego lub na izbę przyjęć do najbliższego szpitala położniczego. Postępuj w myśl zasady: "Lepiej jest dmuchać na zimne".
5. Zapisz się do szkoły rodzenia. Zdobyte w treningu "na sucho" umiejętności i doświadczenie będą jak znalazł podczas prawdziwej "akcji". Poza tym uzyskasz tam na pewno cenne rady oraz wiele odpowiedzi na nurtujące cię pytania .
6. Myśl pozytywnie! Nie zadręczaj się czarnymi myślami i z góry nie nastawiaj na problemy. Większość mnogich ciąż przebiega bez zakłóceń.

Reklama
Reklama
Reklama