Światowy Dzień Toalet
Co trzeci Polak nie zna prawdziwego zasięgu kryzysu sanitarnego, który dotyka aż 2,5 miliarda ludzi na świecie. 19 listopada obchodzimy święto toalet.
Z okazji Światowego Dnia Toalet w parku Potters Fields przy Towers Bridge w Londynie stanie 4,5-metrowy pomnik. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi i walka ze światowym kryzysem sanitarnym, który powoduje ogromne spustoszenie i niepotrzebną śmierć. Kryzys sanitarny dotyka blisko 1/3 ludności świata, jednak aż 71% Polaków nie jest świadomych ogromu problemu.
Dla uczczenia tegorocznej odsłony Światowego Dnia Toalet, Domestos i Światowa Organizacja Toaletowa (WTO) ufundowały pomnik, który stanie przy Tower Bridge w Londynie. „Publiczna toaleta”, przedstawia 4,5 metrową, kucającą postać, która na wysokości twarzy ma zainstalowany ekran multimedialny. Na ekranie wyświetlane będą zdjęcia i filmy osób wspierających walkę z kryzysem. Każdy będzie mógł publicznie okazać swoje poparcie poprzez przesłanie krótkiego (5-sekundowego) filmu lub zdjęcia. Szczegółowe informacje, jak tego dokonać, znajdziesz pod adresem www.publicznatoaleta.pl.
Ponadto Domestos, we współpracy z London School of Hygiene and Tropical Medicine opublikuje „Białą Księgę Światowego Dnia Toalet”, w której znalazły się wyniki badań nad konsekwencjami złych warunków sanitarnych. W publikacji pojawią się informacje na temat kryzysu i chorób takich jak biegunka, która każdego roku powoduje 1,1 milionów zgonów dzieci poniżej piątego roku życia.
Światowy Dzień Toalet ma zachęcić ludzi do przełamania tabu, jakim jest rozmowa o korzystaniu z toalet. Wyniki badań przeprowadzone na zlecenie marki Domestos wykazały, że standard toalet jest bardzo ważny dla Polaków. 94% przebadanych osób uznała, że słabej jakości toalety prawdopodobnie zepsułyby im urlopowy wypoczynek.
Według Jacka Sima, założyciela Światowej Organizacji Toaletowej, głównym powodem opóźnienia realizacji Milenijnych Celów Rozwoju poprawy warunków sanitarnych jest brak chęci, aby porozmawiać o tej ważnej kwestii. - Kiedy stworzyliśmy Światowy Dzień Toalet w 2001 roku, moją wizją było przełamanie tabu na temat toalet i ich higieny. Informacje te opublikowaliśmy w globalnej agendzie prasowej – mówi Sim. - Zrobiliśmy pewien postęp, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego prosimy wszystkich, aby pokazali swoje poparcie korzystając z „Publicznej toalety”. Aż 1,1 miliard ludzi, nie może iść za potrzebą w ustronne miejsce! - dodaje.
Podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Toalet, Domestos i WTO ogłoszą również otwarcie pierwszych dwóch Akademii Toaletowych Domestos w Wietnamie. Przedsięwzięcie jest częścią globalnego rozwoju Akademii, które mają na celu zapewnienie trwałych i długoterminowych działań na rzecz rozwiązań kryzysu sanitarnego. Model przedsiębiorczości ma na celu stymulowanie lokalnej gospodarki, czego skutkiem będzie poprawa warunków sanitarnych.
Więcej informacji: www.publicznatoaleta.pl
O partnerstwie z Domestos
Światowy Dzień Toalet obchodzony jest od 12 lat i odbywa się w ponad 19 krajach. Marka Domestos jako partner inauguracyjny, pomagała Światowej Organizacji Toaletowej podnieść temat zdrowia oraz emocjonalnych i psychologicznych skutków złej sytuacji stanitarnej.
Wcześniej w tym roku, marka Domestos i Fundacja Unilever ogłosiły również oddzielne partnerstwo z UNICEF, którego celem jest ograniczenie liczby osób, które nie mają dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych. Celem partnerstwa jest tworzenie społeczności , które zaprzestaną praktykowania załatwiania swoich potrzeb na wolnym powietrzu i stworzą i własne toalety w miejscem do mycia rąk. W pierwszym roku programy sanitarne obejmą około400.000 ludzi na całym świecie: Gambia, Ghana, Nikaragua, Nigeria, Pakistan, Filipiny, Sudan Południowy, Sudan i Wietnam.
artykuł sponsorowany