Reklama

Dają szersze pole widzenia niż okulary, bo poruszają się wraz z oczami. Nie zniekształcają obrazu przy patrzeniu w bok. Nigdy ci nie zaparują, nie zaleje ich deszcz. Są bezpieczniejsze podczas uprawiania sportu. Czy mimo to wciąż budzą twoje wątpliwości? Postaramy się je rozwiać.

Reklama
Korygują tylko krótkowzroczność

NIE Poradzą sobie świetnie także z nadwzrocznością, astygmatyzmem i starczowzrocznością (zwaną również presbyopią).

Podobno, nosząc soczewki, trzeba częściej odwiedzać okulistę

TAK Dla własnego dobra należy robić badania kontrolne wzroku co pół roku. Jeśli są to pierwsze w twoim życiu soczewki, zwykle wizyty są ustalane przez specjalistę według schematu: tydzień, trzy miesiące, sześć miesięcy.

Można uszkodzić oko podczas ich zakładania

NIE Nawet jeżeli są to twoje pierwsze soczewki kontaktowe, prawdopodobieństwo uszkodzenia oka jest niemal równe zeru. Brak wprawy może raczej spowodować podrażnienie oczu. Po raz pierwszy warto więc założyć soczewki kontaktowe w obecności okulisty lub optomerysty.

Nie wolno ich nosić dłużej niż to jest przewidziane

TAK Od tego zależy przecież bezpieczeństwo twoich oczu. Warto pamiętać, że okres użytkowania soczewek rozpoczyna się od momentu otwarcia opakowania. Odkładając je na kilka dni, nie możesz więc o tyle samo czasu wydłużyć okresu ich użytkowania.

Pływanie w kontaktach noszonych na co dzień to nie najlepszy pomysł

TAK Istnieje ryzyko, że je zgubisz. Ponadto zwiększa się prawdopodobieństwo podrażnienia oczu i infekcji, spowodowanej np. przez pierwotniaka Acanthamoeba. Najlepszym rozwiązaniem jest zakładanie do pływania jednorazowych soczewek, np. Soflens Daily Disposable, Dailes Aqua Comfort Plus. Po wyjściu z basenu najlepiej od razu je wyjmij i wyrzuć.

Soczewki mogą się przemieścić za gałkę oczną

NIE Jest to niemożliwe. Soczewka może się tylko nieco przesunąć na przodzie gałki ocznej. Trzeba ją wtedy umieścić na właściwym miejscu palcem, patrząc w lustro.

Należy często zmieniać pojemniki na soczewki

TAK Nie należy używać pojemnika dłużej niż miesiąc, bo mogą pojawić się w nim drobnoustroje.

Jeśli soczewki mają filtry UV, okulary przeciwsłoneczne nie są potrzebne

NIE Soczewki chronią tylko tę część oka, którą okrywają. Reszta gałki ocznej wystawiona jest na działanie promieni słonecznych.

Czasami trzeba zrezygnować z soczewek

TAK Jeśli twoje oczy pieką, łzawią albo też są mocno zaczerwienione, zdejmij soczewki i załóż okulary optyczne, a następnie jak najszybciej zgłoś się do specjalisty.

Nie można w nich spać

TAK i NIE Zależy to od ich rodzaju. Niektórych, np. Pure Vision, można używać przez całą dobę. Są tak zaprojektowane, żeby dostarczyć do oczu odpowiednią dla nich ilość tlenu. W soczewkach przeznaczonych do dziennego noszenia nie należy spać, ponieważ mogą spowodować niedotlenienie rogówki.

Trzeba je odpowiednio pielęgnować

TAK Powinny być przed włożeniem do pojemniczka dokładnie wyczyszczone i przepłukane.

Przy alergii nie należy używać soczewek

TAK Jeśli choroba alergiczna (np. alergiczny nieżyt nosa) daje objawy oczne (zapalenie spojówek, wzmożone łzawienie) – nie powinno się nosić soczewek kontaktowych. Przy mało nasilonych objawach alergii możliwe jest ich używanie, ale tylko jednorazowych, czyli jednodniowych.

Nie trzeba z powodu kontaktów rezygnować z malowania oczu
Reklama

TAK Powinnaś tylko pamiętać o dwóch zasadach. Zakładaj soczewki, zanim zrobisz makijaż oczu, natomiast zmywaj kosmetyki dopiero wtedy, gdy je wyjmiesz.

Reklama
Reklama
Reklama