Słoneczny patrol - na ratunek udanym wakacjom
Przez cały rok czekasz na urlop z utęsknieniem. Nie daj więc go sobie zepsuć kłopotami zdrowotnymi. Większości z nich możesz uniknąć i zachować w pamięci tylko radosne wakacyjne wspomnienia.
- Jolanta Dyjecińska, Naj
1 z 8
wakacje
Przez cały rok czekasz na urlop z utęsknieniem. Nie daj więc go sobie zepsuć kłopotami zdrowotnymi. Większości z nich możesz uniknąć i zachować w pamięci tylko radosne wakacyjne wspomnienia.
2 z 8
shutterstock_65474995
SKALECZENIA Oczyść rankę, przemywając ją ciepłą bieżącą wodą i mydłem, zdezynfekuj wodą utlenioną i przyklej plaster z opatrunkiem, np. Nexcere Comfort 360˚, Salvequic. W przypadku maluchów ma on leczniczą moc – gdy osłoni rankę, łzy szybko przestają płynąć. Jeśli skaleczenie jest głębsze, przed przyklejeniem plastra zastosuj preparat przyspieszający gojenie (np. Curiosin, Flamozil). Jak uniknąć kłopotów Zadbaj o dobre buty dla siebie i dziecka, by uniknąć obtarć stóp lub upadku na skutek poślizgnięcia. Jeśli dziecko ma zamiar jeździć na rolkach, załóż mu ochraniacze na łokcie i kolana, aby ich sobie nie poranił.
3 z 8
shutterstock_55858768
STŁUCZENIA Jeśli dojdzie do stłuczenia, przyłóż do bolącego miejsca lód zawinięty w ściereczkę albo zrób okład z zimnej wody. Chłód zmniejsza ból, obkurcza naczynia krwionośne, ogranicza wyciek krwi i zapobiega opuchliźnie. Potem posmaruj ciało maścią lub żelem, które zmniejszają obrzęk i siniaki (np. Altacet żel, Altaziaja). Jak uniknąć kłopotów Jeśli nie ćwiczysz regularnie, unikaj intensywnego wysiłku fizycznego na początku urlopu, bo nieprzyzwyczajone do niego ciało może cię zawieść. Chroń przed urazami dziecko, np. zakładając mu kask do jazdy na rolkach i rowerze.
4 z 8
zakrztuszenie
ZAKRZTUSZENIE Dławiącemu się dorosłemu poleć, aby pochylił się do przodu. Uderz go 5 razy dłonią pomiędzy łopatkami. Jeśli to nie poskutkuje, stań za jego plecami, otocz rękami, złącz je i uciśnij brzuch gwałtownym ruchem do siebie i ku górze. Małe dziecko ratuj, uderzając miedzy łopatkami, a jeśli to nie da rezultatu, połóż je na plecach i kilkakrotnie uciśnij mostek. Jak uniknąć kłopotów Nie jedz łapczywie. Nie mów, dopóki nie przełkniesz kęsu jedzenia.
5 z 8
shutterstock_78120382
SKRĘCENIE KOSTKI Wystarczy, że źle postawisz stopę i kłopot gotowy: noga w kostce boli i puchnie. Aby zminimalizować skutki urazu, schłodź staw skokowy zimnym kompresem (z wody, lodu). Chłód zapobiega opuchliźnie i zmniejsza ból. Kompres nałóż na ok. 20 minut. Powtarzaj go co 2 godziny w pierwszej dobie po skręceniu. Potem lekko usztywnij staw bandażem elastycznym. Gdyby jednak obrzęk i ból narastały, zgłoś się do lekarza, bo kontuzja może być poważniejsza, niż się wydaje. Jak uniknąć kłopotów Na wycieczki, zwłaszcza w górach, zakładaj buty sięgające za kostkę. Zachowaj ostrożność, idąc po mokrym podłożu. Nie chodź w pantoflach na obcasach, gdy masz zmęczone nogi. Łatwo wtedy o nieostrożne stąpniecie lub potknięcie, którego skutkiem bywa skręcenie.
6 z 8
shutterstock_55271725
UDAR SŁONECZNY Jeśli na plaży poczujesz przyspieszony puls, nudności, rozbolała cię głowa, a skóra stała się sucha i gorąca, schowaj się w zacienione miejsce. Takie objawy są typowe dla udaru słonecznego, spowodowanego przegrzaniem organizmu. Siedząc w cieniu, przykładaj zimne kompresy na głowę i kark, pij chłodne napoje. Jak uniknąć kłopotu Gdy przebywasz na słońcu, osłaniaj głowę. Chroń dziecko przed udarem słonecznym: zakładaj mu czapeczkę i nie pozwól na długie przebywanie w pełnym słońcu. Powinno się bawić w półcieniu, bo u małych dzieci mechanizm regulacji ciepłoty ciała nie jest w pełni wykształcony.
7 z 8
shutterstock_78665071
BIEGUNKA Gdy się pojawi, zażyj środki przeciwbiegunkowe (np. Laremid, Imodium Instant) i probiotyki, preparaty z dobrymi bakteriami wzmacniającymi naturalną florę bakteryjną jelit (np. Enterol 250, Trilac). Dużo pij, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Dochodzi do niego bardzo szybko u małych dzieci, dlatego oprócz napojów powinny pić także płyn nawadniający, np. Orsalit, Floridal Baby (jest jednocześnie probiotykiem). Przez 4–5 godzin podawaj dziecku tylko napoje, płyny nawadniające i ewentualnie Smectę. Uwaga: jeśli w ciągu doby biegunka nie ustanie, idź z maluchem do lekarza. Jak uniknąć kłopotów Mycie rąk, owoców, warzyw, picie wody butelkowanej i unikanie niezbyt czysto wyglądających restauracji to najlepsze sposoby na uniknięcie dolegliwości żołądkowych.
8 z 8
shutterstock_56797648
UŻĄDLENIA I UKĄSZENIA Ślady ukąszeń komarów i meszek przemyj wodą utlenioną, połóż zimny okład z roztworu sody oczyszczonej. Jeśli użądliła cię pszczoła, usuń żądło i zrób okład z sody (z octu, gdy ugryzła cię osa). Użyj preparatu o działaniu przeciwzapalnym i przeciwuczuleniowym (np. Entil żel, Fenistil). Jak uniknąć kłopotów Odstraszaj owady, smarując skórę przeznaczonymi do tego kosmetykami (np. Off Family Care Junior Gel, Ultrathon). Część z nich zrobiono specjalnie dla dzieci. Ochronnie działają też spreje, breloki, które emitują ultradźwięki, odstraszające komary, a także olejki eteryczne, np. waniliowy, bazyliowy, miętowy. Wszystkie te sposoby mogą jednak zawieść, gdy w pobliżu fruwają pszczoły i osy. Pozostaje wiec schodzić im z drogi. Zwracaj uwagę, gdy twoja pociecha na świeżym powietrzu je łakocie lub pije słodki napój. W szklance, na ciastku może siedzieć nieproszony gość, którego maluch może nie zauważyć. Użądlenie w jamie ustnej powoduje obrzęk, utrudniający oddychanie.