Skończyłaś 30 lat? Te badania powinnaś wykonywać regularnie!
Odpowiednia profilaktyka może zapobiec wielu poważnym problemom ze zdrowiem – a w skrajnych przypadkach nawet uratować życie. O jakich badaniach należy pamiętać po skończeniu 30 roku życia? Oto absolutne minimum!
Jak dbać o zdrowie po 30. roku życia?
Choć powszechnie przyjęło się, że granicą wiekową, po przekroczeniu której powinniśmy się regularnie badać jest ukończenie 40. roku życia, tak naprawdę proces starzenia się organizmu zaczyna się już po trzydziestce. To właśnie wtedy systematyczne sprawdzanie swojego stanu zdrowia powinno nam wejść w krew. Rozpoczęta odpowiednio profilaktyka może pomóc w porę wykryć poważne choroby, takie jak nowotwory czy choroby tarczycy.
Regularne badania to także inwestycja na przyszłość - wyłapanie w porę wszelkich nieprawidłowości i bieżąca kontrola stanu zdrowia przekłada się na to, że cieszymy się dłużej dobrym zdrowiem i - żyjemy dłużej. Według badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, choć średnia długość życia Polaków systematycznie wzrasta, to i tak jest wciąż mniejsza od średniej UE. Warto więc zaplanować wizytę u lekarza nie tylko wtedy, gdy coś ewidentnie nam dolega, zwłaszcza, że większość badań nie wymaga skomplikowanych czynności i nie zajmuje dużo czasu.
--
Źródło: materiały prasowe SALTUS Ubezpieczenia
1 z 5
Badania krwi i moczu
Mimo że należą do najprostszych do wykonania, to pozwalają na wczesne zdiagnozowanie wielu problemów. Przykładowo, złe wyniki krwi czy moczu mogą sygnalizować m.in. problemy z wątrobą, nerkami lub tarczycą. Z badań krwi można także odczytać wiele innych nieprawidłowości - np. obecność przewlekłych stanów zapalnych w organizmie, zaburzenia krzepliwości krwi czy obecność niektórych nowotworów.
2 z 5
Lipidogram i kontrola ciśnienia tętniczego
Za pomocą lipidogramu można sprawdzić poziom cholesterolu. Nieprawidłowy może oznaczać np. problemy miażdżycowe. Nieleczone i długotrwałe nadciśnienie może prowadzić do uszkodzenia serca, nerek czy oczu. Skraca również życie o ok. 15 lat! Badania te powinno się wykonywać przynajmniej raz na 3 lata w przypadku osób, które nie mają żadnych problemów ze zdrowiem. Jednak w przypadku osób, u których występują nieprawidłowości, nawet niegroźne, należy przeprowadzać je częściej.
3 z 5
EKG
Osoby, które skończyły 30. rok życia, nie powinny się jednak ograniczać do podstawowych badań ogólnych. Do kalendarza regularnie wykonywanych testów warto również wpisać EKG, czyli badanie serca za pomocą elektrokardiografu. Dzięki elektrokardiografii można wykryć wszelkie nierówności w pracy serca i zdiagnozować wiele chorób - np. chorobę wieńcową.
4 z 5
Analiza hormonów tarczycy
Celem tego badania jest ocena czynności tarczycy na podstawie poziomu tyroksyny we krwi. Obniżony poziom tego hormonu może świadczyć np. o niedoczynności tarczycy albo nowotworze. Błędna praca tarczycy może z kolei wpłynąć na nasz metabolizm, a także prowadzić do anemii czy problemów z nerkami.
5 z 5
Próby wątrobowe
Próby wątrobowe, czyli testy czynnościowe wątroby, to badanie biochemiczne krwi, które ma na celu sprawdzenie aktywności enzymów produkowanych w komórkach wątrobowych. Pozwalają one m.in. na wczesne wykrycie uszkodzeń toksycznych (m.in. na skutek otyłości, cukrzycy czy nadużywania alkoholu), stanów zapalnych, a także niewydolności krążenia czy problemów z trzustką.