Reklama

Zapalenie przewodu zewnętrznego ucha to najczęściej choroba infekcyjna, spowodowana przez bakterie, rzadziej grzyby. Na skutek stanu zapalnego pojawia się ból (nasilający się przy żuciu) i obrzęk wnętrza przewodu, uczucie zatkania ucha. Mogą wystąpić także takie objawy jak: gorączka, zawroty głowy i wyciek wydzieliny z ucha.
Bakterie lubią ciepło
Zakażeniu sprzyja wysoka temperatura otoczenia, wilgotne powietrze i urazy przewodu słuchowego (wynikające choćby z drapania swędzącego ucha). Dlatego może częściej zdarzać się latem, zwłaszcza po kąpieli w jeziorze lub rzece, czyli po kontakcie z wodą zawierającą drobnoustroje. Zapalenie ucha zewnętrznego jest jedną z częstszych dolegliwości pływaków (stąd jego potoczna nazwa „ucho pływaka”), którzy często przebywają w wodzie i w ten sposób wymywają woskowinę, pełniącą funkcję ochronną. Chorobie sprzyjać mogą także wypryski w przewodzie słuchowym zewnętrznym, spowodowane choćby uczuleniem na perfumy. W przypadku tej dość pospolitej infekcji konieczna jest wizyta u lekarza, najlepiej laryngologa, który oczyści ucho z zalegającej wydzieliny i zaaplikuje do niego antybiotyk oraz leki o działaniu przeciwzapalnym. Pacjent musi kontynuować leczenie antybiotykami w domu (czasem także doustnymi). Natomiast ból złagodzą środki przeciwbólowe.
Ku przestrodze
Na koniec jeszcze jedna uwaga: nie wolno czyścić uszu pałeczkami kosmetycznymi ani też innymi nieodpowiednimi przedmiotami (jak zapałki czy spinki). Są przyczyną urazów, które sprzyjają stanom zapalnym przewodu słuchowego. Jeśli w uchu często gromadzi się woskowina, jest twarda i zbita, najlepiej użyć kropli, które ją zmiękczą i rozpuszczą. Preparaty takie zapobiegają też ponownemu jej gromadzeniu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama