Reklama
Czy ginekolog zabrania czasem seksu kobiecie, która jest w ciąży?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma takich przeszkód. Jeśli jednak jest zagrożona lub towarzyszą jej jakieś choroby, lekarz może zalecić powstrzymywanie się od stosunków płciowych. Uprawianie seksu jest niewskazane, gdy kobiecie grozi poronienie albo poród przedwczesny, a także przy krwawieniu z dróg rodnych, stanach zapalnych pochwy, ciąży mnogiej oraz niewydolności cieśniowo-szyjkowej (szyjka macicy nie może utrzymać ciąży do terminu porodu). Nie znaczy to jednak, że trzeba trzymać z daleka od partnera. Delikatne pieszczoty są dopuszczalne.

Reklama
Moje piersi stały się teraz bardzo wrażliwe. Czy tak już będzie do porodu?

Nie. Piersi są zazwyczaj bardziej wrażliwe w pierwszych miesiącach ciąży. Powodem tego jest wyższe stężenie hormonów płciowych we krwi. Wpływają one na powiększenie biustu i rozpulchnienie brodawek sutkowych. To sprawia, że piersi stają się niezwykle wrażliwe na dotyk (szczególnie na ściskanie i drażnienie otoczki okołobrodawkowej). W kolejnych miesiącach ta nadwrażliwość mija, a wiele pań (zwłaszcza tych z małym biustem) jest wręcz zachwycona nowym rozmiarem i kształtem swoich piersi i później z rozrzewnieniem wspomina ten okres w życiu.

Lubimy pozycję klasyczną (tzn. ja „na dole”, a mąż „na górze”). Czy w 6. miesiącu trzeba już z niej zreygnować?

W zaawansowanej ciąży pozycja klasyczna nie jest zalecana, bo macica uciska żyły w brzuchu. Wystarczy drobna modyfikacja, czyli kochanie się „na boku” lub „na łyżeczkę”, żeby problem zniknął. Jeśli chodzi o uprawianie seksu w zaawansowanej ciąży – wariantów jest bardzo wiele. Zależy to jedynie od pomysłowości i inwencji partnerów.

Czy orgazm w zaawansowanej ciąży może przyspieszyć poród?

Jak najbardziej! Wielu ginekologów zaleca uprawianie seksu w ostatnich dniach. Związki zawarte w nasieniu mężczyzny wpływają na rozszerzanie szyjki macicy, a sam orgazm może wywołać jej skurcze, które rozwiną się w skurcze porodowe.

Mąż boi się, że nasz seks wyrządzi dziecku krzywdę. Czy ma rację?

Nie. Radzę zabrać męża na wizytę do ginekologa. Jeśli ciąża nie jest zagrożona, lekarz na pewno uspokoi go tłumacząc, że w czasie stosunków dziecku nic się na stanie. Chronią je wody płodowe i macica (szyjka jest tak wąska, że członek nie może wcisnąć się do środka i dotknąć płodu).

Myślałam, że w ciąży stracę ochotę na „te sprawy”, a okazało się, że jest odwrotnie. Czy to normalne?

Jak najbardziej! Dzieje się tak dlatego, że hormony „szaleją”. Nigdy wcześniej i później nie miałaś i nie będziesz ich miała tak dużo. A dodatkowo dół miednicy jest mocno przekrwiony (wszelkie doznania odczuwasz więc znacznie lepiej), a ilość wydzieliny z pochwy jest znacznie większa. Słowem nic, tylko się kochać!

Jestem w 2. tygodniu ciąży. Nie mam ochoty na igraszki w łóżku, bo jestem śpiąca i mam mdłości. Czy poczuję się lepiej dopiero po porodzie?

Taki stan minie po paru tygodniach. Teraz twój organizm jest skoncentrowany na stworzeniu dobrych warunków dla dziecka. Duże ilości progesteronu we krwi wpływają na pracę jelit. Stąd zaparcia, nudności i nadwrażliwość na zapachy.

Jakie pozycje podczas stosunku są najbardziej bezpieczne dla dziecka w moim brzuszku?

Wszystkie podczas których możesz regulować głębokość penetracji, intensywność ruchów partnera i które nie są dla ciebie zbyt męczące. Teraz liczy się bliskość i czułość, a nie „akrobatyka”. Oddany i uważny partner nie zrobi ci krzywdy. Pamiętaj tylko, że ból przy stosunku jest z reguły sygnałem, że coś dzieje się nie tak. A gdy dolegliwości będą się utrzymywać, skonsultuj się z ginekologiem.

Ile czasu musi minąć po porodzie, żebym mogła kochać się z mężem jak dawniej – bez ograniczeń?

O tym powie ci ginekolog w czasie wizyty poporodowej, gdy sprawdzi, czy krocze jest zagojone prawidłowo, czy kanał szyjki macicy jest zamknięty, a wydzielina w pochwie nie jest zapalna. Pierwsze stosunki powinny być delikatne, bo jeszcze trochę czasu minie, zanim twoje narządy płciowe dojdą do pełnej formy. Warto jednak pamiętać, że „ćwiczenia czynią mistrza”, więc z umiarem, ale próbujcie.

Podobno w ciąży trzeba unikać stosunków w dni, w które przypadałaby miesiączka. Czy to prawda?

Rzeczywiście, intensywne uprawianie seksu może być jedną z przyczyn poronienia, ale tylko na samym początku ciąży (tzn. w 2-3 tygodniu). Potem organizm kobiety całkowicie „przestraja się na ciążę” i terminy stosunków seksualnych nie mają już większego znaczenia.

Czy możemy kochać się używając prezertwatywy z wypustkami i preparatów nawilżających pochwę?

Nie ma przeciwwskazań do stosowania takiej prezerwatywy. Radzę jednak zwrócić uwagę, czy ciąży nie towarzyszy stan zapalny pochwy (spowodowany np. przez grzybicę), bo stosunek może wtedy nasilić dolegliwości. Co do żeli nawilżających, to rzadko są potrzebne, bo w ciąży zwykle jest więcej wydzieliny z pochwy. Proszę też pamiętać, że ciąża jest okresem zwiększonej wrażliwości na obce substancje, więc może wystąpić uczulenie nawet na wcześniej stosowane preparaty.

Spodziewamy się bliźniaków. Czy w ciąży możemy mieć normalne stosunki seksualne, czy raczej nie?
Reklama

Ciąża mnoga jest zawsze ciążą podwyższonego ryzyka. Przy prawidłowym jej przebiegu seks nie jest całkiem zabroniony (najbezpieczniejszy jest drugi trymestr), ale zawsze lepiej zapytać o to lekarza prowadzącego. Ze swej strony zalecam dużą ostrożność przy podejmowaniu klasycznego współżycia.

Reklama
Reklama
Reklama