6 intymnych objawów, których nie możesz lekceważyć
Swędzenie, pieczenie, ból przy współżyciu to najczęstsze problemy, które dotykają kobiety. Nie lekceważ ich, tylko zacznij działać.
- "Dobre Rady"
Jakie problemy intymne najczęściej dokuczają kobietom?
Problemy intymne dotykają większości kobiet. Najczęstsze problemy intymne kobiet to: swędzenie, pieczenie, upławy, problemy podczas współżycia. Nie bagatelizujmy nawet najmniejszych objawów, bo może okazać się, że mamy do czynienia z infekcją intymną. Warto pamiętać, że nawracające infekcje intymne, zwłaszcza grzybicze, mogą świadczyć o rozwoju cukrzycy, dlatego należy zrobić badania poziomu cukru we krwi.
Zobaczcie w galerii, jakie najczęstsze problemy intymne dotykają kobiety i jak sobie z nimi radzić.
1 z 5
Ból podczas współżycia
Wywołany jest zbyt małym nawilżeniem miejsc intymnych. Często pojawia się u kobiet po porodzie, kobiet w okresie przekwitania, występuje również, gdy towarzyszy nam przewlekły stres, czy infekcja intymna. Gdy ból przy współżyciu pojawia się u młodych kobiet, należy zbadać poziom hormonów, a także skutecznie leczyć każdą infekcję. Na suchość pochwy pomagają też specjalne żele nawilżające. Można również zdecydować się na zabieg ostrzykiwania części intymnych kwasem hialuronowym, który nawilża i poprawia elastyczność.
2 z 5
Dziwna wydzielina
Gdy zauważysz dziwną wydzielinę, może to być objaw infekcji grzybiczej pochwy. Jej powodem może być np. noszenie bielizny wykonanej z włókien syntetycznych, obcisłych jeansów, zbyt długie noszenie kostiumu kąpielowego lub długotrwała pozycja siedząca, która powoduje ucisk i podwyższenie temperatury w okolicy narządów płciowych. Do rozwoju grzybicy mogą przyczynić się niedobory niektórych witamin oraz żelaza, a także stany przemęczenia, stres, infekcje, bezsenność. Obecnie dostępne formy leczenia pozwolą jednak szybko złagodzić nieprzyjemne objawy grzybicy takie jak świąd czy zaczerwienienie. Odpowiednio dobrana terapia farmakologiczna pomoże szybko pozbyć się nieprzyjemnego problemu
3 z 5
Ból i wzdęcia brzucha
Te dolegliwości mogą być objawem nowotworów jajnika. Bardziej narażone na zachorowanie są kobiety, które nie rodziły. Rzadziej zaś te, które stosują antykoncepcję hormonalną. Ten nowotwór często idzie w parze z rakiem piersi, bo wpływ na jego rozwój mają te same geny BRCA1 i BRCA2. Lekarze zalecają kobietom regularne wykonywanie badań ginekologicznych.
4 z 5
Mniejsza ochota na seks
W czasie przekwitania kobiety czasem rezygnują ze zbliżeń, seks przestaje sprawiać im przyjemność. Ginekolodzy zgodnie podkreślają, że dzieje się tak, ponieważ w tym czasie zmniejsza się nawilżenie okolic intymnych. Wszystko to wina hormonów płciowych, estrogenów, a właściwie ich braku. Po menopauzie ich ilość zaczyna dramatycznie spadać, a to wpływa niekorzystnie na narządy płciowe i sprzyja infekcjom. Objawy związane z menopauzą łagodzi hormonalna terapia zastępcza. Podawane hormony likwidują objawy ogólne, czyli uderzenia gorąca czy nocne poty, ale też poprawiają nawilżenie pochwy.
5 z 5
Problemy z krwawieniem
Obfite i długotrwałe krwawienia miesiączkowe i anemia to najczęstsze objawy mięśniaków macicy. Dodatkowo ilość utraconej krwi w trakcie menstruacji nie koniecznie musi świadczyć o mięśniakach macicy. Każda kobieta przechodzi miesiączkę w podobny sposób, ale z różną intensywnością. Nietypowe objawy nie są powodem do ich lekceważenia. Każda kobieta powyżej 22. roku życia powinna raz w roku odwiedzać gabinet ginekologiczny. Regularne wykonywanie badań profilaktycznych, w tym USG oraz badania ginekologicznego powinny być na stałe wpisane do naszego kalendarza.