Prawdy i mity o pigułce antykoncepcyjnej
Jest wiele obiegowych opinii na temat doustnej antykoncepcji. Jednak nie zawsze warto im wierzyć. Sprawdź więc, które z nich są słuszne, a które fałszywe.
- Claudia
Tabletka antykoncepcyjna została uznana za najpewniejszy sposób zapobiegania ciąży. Takiej oceny dokonali specjaliści, posługując się indeksem Pearla, czyli skalą, wg której mierzy się skuteczność metod antykoncepcyjnych. Im niższą wartość dana metoda uzyska, tym lepiej chroni przed ciążą.
Dla pigułek wynosi ona 0,2-1, a np. dla tabletki po stosunku - 5. I choć to lekarz, dobierając antykoncepcję "na miarę" (dostosowaną do potrzeb, wieku i stanu zdrowia), często proponuje pigułki antykoncepcyjne, to jednak ty dokonujesz wyboru. Łatwiej będzie ci się zdecydować, jeżeli najpierw poznasz plusy i minusy antykoncepcji hormonalnej.
Jeśli któregoś dnia zapomnisz wziąć tabletkę, możesz zajść w ciążę.
Tak
Rzeczywiście pigułki są skuteczne, gdy zażywasz je codziennie i to o stałej porze (informacja o tym, że trzeba przestrzegać tej zasady, znajduje się w ulotce dołączonej do tabletek). Czasem jednak może się zdarzyć, że zapomnisz połknąć pigułkę o określonej godzinie. Zwykle nie ma problemu, jeśli sięgniesz po nią w ciągu 12 godzin od ustalonej pory zażywania (kolejne tabletki powinnaś brać już zgodnie z wyznaczonym rytmem). Jeżeli jednak dopiero dobę później odkryjesz, że tabletka z poprzedniego dnia została w opakowaniu, to, niestety, nie możesz już liczyć na skuteczną ochronę przed ciążą. Podobnie jest, jeśli godzinę po połknięciu pastylki miałaś torsje lub biegunkę. Wówczas do pojawienia się miesiączki, mimo regularnego przyjmowania pigułek, koniecznie powinnaś się dodatkowo zabezpieczać (w takiej sytuacji lekarz zaleca prezerwatywę).
W trakcie zażywania pigułek piersi nie tylko powiększają się, ale także bolą.
Tak i nie Obecne od wielu lat na rynku tabletki zawierające dużą dawkę estrogenów często powodują obrzmienie sutków czy ich bolesną nadwrażliwość. Hormony te bowiem mogą zatrzymywać wodę w organizmie, co prowadzi do obrzęków. Dla pań, które mają tego typu problemy, najlepsza jest dostępna od niedawna pigułka z nowym rodzajem progestagenu (Drospirenonem). Nie powoduje on gromadzenia się płynów w tkankach.
Doustna antykoncepcja poprawia stan skóry, zwłaszcza jeśli masz przetłuszczające się włosy oraz cerę, a także gdy cierpisz na trądzik.
Tak
Pigułkę hormonalną często zaleca się też jako lek. Ogranicza ona bowiem wpływ testosteronu, który bywa najczęstszą przyczyną trądziku lub przetłuszczania się cery i włosów. Jest wiele tabletek antykoncepcyjnych zmniejszających "przy okazji" działanie gruczołów łojowych. Istnieją jednak i takie, które stosuje się specjalnie w tym celu. Zawierają one składniki likwidujące przyczynę kłopotów ze skórą, a także zapobiegające niepożądanej ciąży.
Tabletka antykoncepcyjna sprawi, że nie będziesz miała ochoty na seks.
Tak i nie Wiele pań stosujących pigułki starej generacji skarży się na spadek libido. Nie powodują go jednak nowoczesne tabletki. Zawarty w nich syntetyczny progesteron "naśladuje" ten naturalny, co może pozytywnie wpływać na życie seksualne kobiety. Przyjmowanie tego typu pigułki nie zmniejsza podniecenia i siły doznań płynących z seksu; czasem je nasila (m.in. ułatwia nawilżenie pochwy podczas stosunku).
Jeśli w przyszłości zamierzasz urodzić dziecko, doustna antykoncepcja jest lepsza niż spirala.
Tak i nie
To zależy od rodzaju wkładki wewnątrzmacicznej. Lekarze nie zalecają zakładania spirali kobietom, które jeszcze nie rodziły. Jest to natomiast metoda dobra dla pań, które mają już dzieci i nie mogą lub nie chcą stosować antykoncepcji doustnej. Jeśli więc planujesz ciążę (nie tylko pierwszą, ale również kolejne), lekarz może zaproponować ci zażywanie pigułki. Nie zmniejsza ona płodności, jeżeli przed jej przyjmowaniem cykle były prawidłowe. Po zaprzestaniu takiej antykoncepcji płodność powraca.
Picie alkoholu osłabia skuteczność pigułki.
Tak i nie
Alkohol nie zakłóca działania hormonów. Nic się więc stanie, gdy pijesz go z umiarem. Jeśli jednak zdarzają się po nim torsje, możesz zwrócić pigułkę. A jest to jednoznaczne z brakiem ochrony przed ciążą. W tej sytuacji postępuj tak, jakbyś zapomniała na czas zażyć pigułkę (patrz pyt. 1). Dla większej pewności do pojawienia się miesiączki dodatkowo stosuj prezerwatywę.
Możesz tak przesuwać branie pigułki, żeby uniknąć krwawienia, gdy nie jest ono dla ciebie wygodne.
Tak
Można nawet całkowicie zatrzymać miesiączkę. Są kobiety, którym ze względów zdrowotnych lekarz zaleca ograniczenie krwawień do czterech rocznie (np. jeśli menstruacja wywołuje u nich atak migreny). Nie ma to szkodliwego wpływu na zdrowie. Miesiączki możesz uniknąć także wtedy, gdy w danej chwili jest ona dla ciebie niewygodna, np. bierzesz ślub albo zaplanowałaś wakacje. W takiej sytuacji należy pominąć tygodniową przerwę pomiędzy cyklami i od razu rozpocząć branie kolejnych tabletek.
Hormonalna antykoncepcja powoduje szybkie przybieranie na wadze.
Tak i nie Opinia ta jest prawdziwa tylko w przypadku pigułek, które zalicza się już do starej generacji. Zawierają one syntetyczne estrogeny, co sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. Panie zażywające takie pigułki mogą przybierać na wadze. Dziś dostępna jest już tabletka, w której progestagen zmniejsza niekorzystne działanie estrogenów. Zapobiega to obrzękom i zmianom sylwetki.