Pożegnanie z używkami
Wraz z ciążą pojawia się wiele pytań o to, co wolno, a czego nie. Kawa, herbata, papierosy, alkohol… Czy trzeba rozstać się z tymi „przyjemnościami”? Niestety, w większości tak.
- Rodzice
Papierosy
Daj się przekonać. Gdy palisz, razem z tobą pali dziecko. Z każdym papierosem cztery tysiące szkodliwych substancji (w tym 40 rakotwórczych) przenika do płodu. Gdyby dziecko mogło mówić, krzyknęłoby: "Mam tu kłęby dymu!". Stężenie tych substancji jest większe u dziecka niż u mamy, bo jego wątroba jest niedojrzała i nie radzi sobie radzi z ich "przerobieniem". Trzeba więc jasno powiedzieć: palenie zatruwa maleństwo.
Wpływ na dziecko. Palenie w ciąży zwiększa ryzyko poronienia i porodu przedwczesnego. Gdy palisz, serce maluszka gwałtownie przyspiesza. Noworodki urodzone przez palące mamy są zwykle mniejsze, niedotlenione i wolniej przybierają na wadze. Jeśli wypalasz w ciąży 20 papierosów dziennie, ryzyko rozszczepu wargi i podniebienia u dziecka rośnie aż o 70 proc. Palenie, także bierne (wdychanie dymu z papierosa palonego przez kogoś innego) osłabia odporność dziecka, sprzyja infekcjom i o 80 proc. zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej, nie wspominając o ryzyku astmy czy chorób nowotworowych.
To nieprawda, że... Zaledwie kilka papierosów dziennie to dla nienarodzonego maleństwa mniejsze zło niż stres mamy związany z rzucaniem nałogu palenia.
Dobrze wiedzieć. Okazuje się, że substancje z papierosów wpływają na jakość nasienia mężczyzn. Dlatego nikotynowy nałóg taty zwiększa ryzyko chorób u dziecka. Idealnie, gdyby mężczyzna odstawił "fajki" przed planowaną ciążą.
Wasze pytania:
Czy istnieje bezpieczna ilość papierosów, które kobieta może wypalić w ciąży, bez uszczerbku na zdrowiu dziecka?
Nie ma. "Lekkie" papierosy (light) nie są wcale lepsze od zwykłych, a "niezaciąganie się" także szkodzi.
Czy w ciąży można stosować plastry nikotynowe?
Nie. Nie można też stosować gum i tabletek z nikotyną. Pomóc może natomiast akupresura, inne mamy z podobnym problemem (grupa wsparcia) i myśl, że rzucasz nałóg dla dobra dziecka.
Kofeina
Daj się przekonać. Kawa, herbata, cola i napoje energetyzujące zawierają kofeinę. Substancja ta przyspiesza bicie serca, wypłukuje z organizmu wodę, wapń, zmniejsza zapasy potasu i cynku. Zaburza też przyswajanie żelaza, przez co sprzyja anemii.
Wpływ na dziecko. Kofeina w dużych ilościach przenika do krwi maleństwa i dostaje ono mniej tlenu. Pojawia się też możliwość przedwczesnego porodu i narodzin malca z niską wagą. Wypijanie 4-7 fi liżanek kawy dziennie zwiększa o 80 proc. ryzyko urodzenia martwego dziecka. Jak widać i kawa w nadmiarze jest szkodliwa.
To nieprawda, że... Jeśli uwielbiasz kawę, w ciąży nie musisz całkowicie z niej rezygnować. Dwie filiżanki z mlekiem dziennie to bezpieczna ilość.
Dobrze wiedzieć. Kofeina w dużych ilościach może zmniejszać płodność kobiet i mężczyzn.
Wasze pytania:
Czy zwykłą kawę mogę zastąpić bezkofeinową?
Tak. Jest łagodniejsza dla mamy i dziecka. Można też sięgnąć po kawę zbożową.
Czy warto do kawy dolać mleka lub śmietanki?
Zdecydowanie tak, ale raczej mleka. Zminimalizuje to wydzielanie kwaśnych soków żołądkowych.
Najlepiej rozstać się z używkami jeszcze przed ciążą. Jeśli jednak to ci się nie uda, każdy moment jest dobry na porzucenie nałogu.