Reklama

Niejedna z nas ma kompleksy z powodu biustu. Często narzekamy na jego wielkość, kształt. I zazwyczaj nie mamy racji, ponieważ wszystkie piersi są piękne i kuszące, gdy miękko rysują się pod materiałem bluzki. Zamiast więc narzekać i pielęgnować... niezadowolenie, zacznij pielęgnować swój biust. Zadbaj o jego zdrowie i urodę, a wtedy zachowa urok przez długie lata.

Reklama

1. Dobry biustonosz

Podkreśla kształt piersi, chroni je przed utratą jędrności i opadaniem. Mierz więc staniki tak długo, aż znajdziesz idealny. Wypróbuj także te, które mają trochę inny rozmiar, niż nosisz. Często bowiem kupujemy biustonosz o za dużym obwodzie,w związku z czym nie podtrzymuje on dobrze biustu. Niejednokrotnie też wybieramy za małe miseczki, które deformują i uciskają piersi.

2. Trzymanie wagi

Postaraj się ani nie tyć, ani nie chudnąć. Jeśli wahania wagi są częste i znaczne, skóra traci elastyczność. Tyjąc, możesz zafundować sobie rozstępy, gwałtownie chudnąc - zwiotczenie skóry i opadanie biustu.

3. Czuła pielęgnacja

Skóra na dekolcie i piersiach jest niczym naturalny stanik. Znakomicie je podtrzymuje, trzeba więc ją pielęgnować odpowiednimi kosmetykami. Przed 25. rokiem życia wystarczy ci nawilżający balsam do ciała, żeby skóra była gładka, napięta, a piersi sprężyste. Potem raczej sięgnij po kremy do biustu, które ją zregenerująi uelastycznią. Podczas kuracji odchudzających sięgnij zaś po silnie działający produkt - serum do biustu.

4. Ważne badania

Raz w miesiącu sama badaj piersi. Jeśli będziesz to robić regularnie, poznasz je tak dokładnie, że zauważysz każdą zmianę. Palcami wyczujesz guzek o średnicy 12 mm. A raka piersi wielkości 1-2 cm można całkowicie wyleczyć. Kontroluj biust od 20. roku życia do późnej starości. Rób to tuż po miesiączce. Jeśli już nie miesiączkujesz, sprawdzaj piersi zawsze tego samego dnia miesiąca. Pamiętaj o ultrasonografii i mammografii - pozwolą wykryć raka w stadium, w którym jest wyleczalny. Pierwsze USG powinno się wykonać przed 25. rokiem życia i powtarzać je co 2 lata. Po 35. roku życia zacznij robić mammografię.

5. Więcej warzyw

Jadaj produkty bogate w przeciwutleniacze, które wiążą wolne rodniki - substancje sprzyjające rozwojowi zmian nowotworowych oraz starzeniu się skóry. Najsilniejsze przeciwutleniacze to wit. C, E, beta-karoten, flawonoidy - obfitują w nie produkty roślinne. Dzięki nim długo zachowasz młody wygląd i jędrną, sprężystą skórę na biuście.

Beata Sterlińska, ginekolog

Wizyta w gabinecie ginekologicznym to nie tylko cytologia, ale również dokładnei prawidłowo wykonane badanie piersi. Wielu kobietom uratowało ono życie. Każda pacjentka ma prawo go oczekiwać. Jeśli zdarzy się, że lekarz zapomni o zbadaniu piersi, trzeba mu o tym przypomnieć. Warto też poprosić ginekologa, żeby nauczył, jak wykonać samobadanie. Na początku część pacjentek ma z tym kłopoty, ale z czasem doskonale sobie radzą i potrafią wyczuć każdą zmianę.

Kobiety wysportowane mają zazwyczaj ładniejszy biust niż te, które unikają wysiłku fizycznego.

TO ŁATWE!

1. Unoszenie rąk i bioder

Połóż się na plecach. Zegnij nogi w kolanach, ręce rozłóż na boki. Jednocześnie unieś ręce do pionu i oderwij biodra od podłogi. Powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 15-20 razy. Jego efekt będzie lepszy, jeśli w dłoniach będziesz trzymać małe ciężarki.

2. Wymachy

Weź w ręce ciężarki (możesz je zastąpić małymi butelkami z wodą mineralną). Stań w rozkroku z ugiętymi nogami. Ugięte w łokciach ręce unieś, a następnie zrób nimi energiczny wymach do tyłu. Powtórz ćwiczenie 15-20 razy.

3. Pompki
Reklama

Wykonaj 5-10 tzw. damskich pompek. Ciężar ciała oprzyj na rękach i kolanach. Dłonie rozstaw na szerokość ramion. Łydki unieś, stopy skrzyżuj. Uginaj ręce, kierując łokcie na zewnątrz, a potem prostuj.

Reklama
Reklama
Reklama