Reklama

Musisz mrużyć oczy, żeby zobaczyć, jaki numer ma nadjeżdżający autobus? Przestałaś rozpoznawać twarze znajomych mijanych na ulicy? Powinnaś zainteresować się swoim wzrokiem. Tylko nieliczni z nas przez całe życie nie mają z nim problemów. Mogłaś wadę wzroku odziedziczyć po rodzicach - z reguły pogłębia się ona z wiekiem. Ale być może po prostu "zapracowałaś" na nią, przemęczając oczy złym oświetleniem czy wpatrywaniem się w monitor komputera. Odwiedź więc okulistę - określi, jaką masz wadę, i przepisze odpowiednie szkła korekcyjne.

Reklama

Najczęstsze wady wzroku

Aby wyraźnie widzieć, wpadające do oka promienie światła powinny skupić się dokładnie na siatkówce - warstwie wyściełającej tył gałki ocznej. Jeśli tak się nie dzieje, mówimy o wadach wzroku.
*Krótkowzroczność polega na tym, że promienie świetlne skupiają się przed siatkówką. W efekcie wyraźnie widzisz tylko te przedmioty, które znajdują się blisko. Tę wadę koryguje się okularami o szkłach wklęsłych.
*Dalekowzroczność oznacza, że promienie skupiają się poza siatkówką. Dlatego przedmioty będące blisko są nieostre, za to odległe widzisz wyraźnie. U wielu osób po 40. (także u krótkowidzów) rozwija się dalekowzroczność związana z wiekiem, tzw. starczowzroczność. Spowodowana jest stopniowym zmniejszaniem się elastyczności soczewki oka. Dalekowzroczność korygują okulary o szkłach wypukłych.
*Astygmatyzm spowodowany jest nierównym ukształtowaniem rogówki. Promienie światła załamują się pod różnymi kątami i nie są w stanie skupić się w jednym punkcie na soczewce. Dlatego widziany obraz jest zniekształcony. Tę wadę korygują szkła cylindryczne.

Reklama

Dobre szkła, ochronne powłoki

Kształt oprawki jest oczywiście ważny. Ale o jakości okularów i komforcie ich noszenia decydują przede wszystkim szkła. To od nich (a dokładnie od ich wagi) zależy m.in., czy będziesz miała odciski na nosie. Musisz więc zdecydować: czy wolisz szkła tradycyjne, mineralne (czyli po prostu szklane), czy nietłukące się i lżejsze organiczne (tzw. plastiki). Potem optyk może ci zaproponować, aby wybrane przez ciebie szkła były:
*o wyższym współczynniku załamania - dużo mocniej załamują promienie świetlne, dlatego mogą być cieńsze od tradycyjnych nawet o połowę. Np. szkła o mocy minus 5 dioptrii wyglądają, jakby miały zaledwie minus 1,5 dioptrii
* asferyczne - są bardziej płaskie niż standardowe. Dzięki nim (przy większej wadzie) oczy krótkowidza nie wydają się mniejsze, a dalekowidza większe, niż są naprawdę lprogresywne - czyli o zmiennej ogniskowej. Sprawdzają się w przypadku starczowzroczności, bo zastępują dwie pary okularów (do widzenia daleko i blisko lfotochromowe - ciemnieją pod wpływem światła, więc pełnią też funkcję szkieł przeciwsłonecznych.
Możesz zamówić jeszcze pokrycie szkieł specjalnymi powłokami. Jest ich kilka rodzajów, np. polaryzująca (zmniejsza odbicia światła od innych przedmiotów), hydrofobowa (odpycha krople wody deszczowej i parę), antystatyczna (zapobiega osadzaniu się kurzu).

Reklama
Reklama
Reklama