Połóg pod lupą
Trwa tylko kilka tygodni, a wokół niego jest mnóstwo zamieszania. Na jedno pytanie pojawia się kilka odpowiedzi, a sprawy błahe urastają do rangi problemu. Pomożemy ci wyplątać się ze spirali wątpliwości.
- Rodzice
Przez 6 tygodni po porodzie powinnam leżeć. A mój jedyny wysiłek fizyczny to zajmowanie się dzieckiem.
BZDURA! Aktywność ruchowa jest wręcz wskazana, choć nie namawiamy cię do ćwiczeń na siłowni ani do jazdy na rowerze. Forsowny trening może bowiem nasilić krwawienie. Nie oznacza to jednak, że w czasie połogu powinnaś leżeć plackiem. Lżejsze ćwiczenia są wręcz zalecane świeżo upieczonym mamom - macica będzie szybciej się goiła, a mięśnie brzucha i miednicy wrócą do normy. Stracisz też zbędne kilogramy.
Na długą kąpiel muszę jeszcze poczekać. Po porodzie powinnam brać jedynie prysznic.
PRAWDA! Pewnie marzy ci się aromatyczna kąpiel w wannie pełnej piany... Nic z tego! Po porodzie nie zaleca się długiego moczenia w wodzie, zwłaszcza gorącej. Taką chwilę przyjemności możesz przypłacić nasileniem krwawienia, a nawet krwotokiem. O wiele bezpieczniej jest brać prysznic. Pamiętaj jednak, by nie kierować gorącego strumienia wody na brzuch, bo to może też wywołać krwawienie.
Nadmierne pocenie się jest normalną reakcją po porodzie.
PRAWDA! Nie zdziw się, jeśli przez pierwsze dni po porodzie będziesz budziła się mokra jak mysz. I to wcale nie przez koszmary. Po prostu twój organizm pozbywa się płynów zgromadzonych w czasie ciąży. W ten sposób reaguje też na zmieniający się stan hormonów. I wreszcie - nadmierne pocenie się to także objaw zmęczenia poporodowego. Po kilku dniach wszystko wróci do normy i przestaniesz odczuwać dyskomfort.
Gdy tylko rana po nacięciu krocza przestanie krwawić, mogę rozpocząć współżycie seksualne.
BZDURA! Lekarze najczęściej zalecają odczekać 6 tygodni po porodzie naturalnym i 4 po cesarce. Ale to daty umowne - organizm każdej kobiety powraca do normy w innym czasie. Zanim więc podejmiesz decyzję o rozpoczęciu współżycia, skonsultuj się ze swoim ginekologiem. To on oceni, czy rana jest zagojona. I jeszcze jedno - nie zrażaj się, jeśli pierwsze stosunki będą nieco bolesne (po porodzie ścianki pochwy są bardzo wrażliwe).
Gdy krwawienie po porodzie nie jest bardzo intensywne, mogę bez żadnej obawy stosować tampony.
BZDURA! Po porodzie nie wolno stosować tamponów. Intensywność krwawienia nie ma tu żadnego znaczenia. Tampony mogą nie tylko spowodować uczucie dyskomfortu, ale i przyczynić się do powstania infekcji. Mogą też zbytnio wysuszyć naturalną wydzielinę w pochwie, której zadanie jest niezwykle ważne - to ona zwalcza bakterie.
Po około 8 tygodniach wcisnę się w ubrania sprzed ciąży.
BZDURA! Wszystko zależy od tego, ile przytyłaś w ciąży. Na ogół ciało wraca do normy przez kilka miesięcy. Nie myśl jednak o drakońskich dietach, zwłaszcza jeśli karmisz piersią. Staraj się natomiast kontrolować wagę - unikaj tuczących potraw i nie jedz za dwoje (organizm karmiącej mamy zwiększa zapotrzebowanie na energię tylko o 300-400 kcal dziennie). Zanim rozpoczniesz intensywny trening, ćwicz "brzuszki" (uwaga: jeśli miałaś cesarkę, odczekaj 3 miesiące), możesz też chodzić na długie spacery.