Plastry do zadań specjalnych
Uwalniają od bólu stawów i głowy. Zapobiegają ciąży. A przy tym są bezpieczniejsze od leków w pigułce.
- Naj
Skóra to mocna bariera, która chroni twój organizm przed światem zewnętrznym. Przemysł farmaceutyczny znalazł jednak sposób, by ją pokonać. Coraz częściej produkuje się leki ukryte w plastrze przyklejanym do ciała.
Przez skórę zdrowiej
Lek w tabletce, zanim trafi do krwi, musi przejść przez układ pokarmowy. Ten w plastrze musi tylko przeniknąć przez skórę. Działa więc szybciej. Najważniejsze jest jednak, że oszczędza żołądek, wątrobę, nerki - bo je omija. Poza tym przy dawkowaniu leku w plastrach nie trzeba brać pod uwagę, że wchłanianie substancji z przewodu pokarmowego do krwiobiegu nie u wszystkich osób przebiega tak samo. Przy kłopotach z żołądkiem, np. biegunce, wymiotach, lek w ogóle ma znikomą szansę, by zadziałać. Plusem plastrów jest też precyzyjne uwalnianie optymalnych dawek substancji leczniczej w określonym czasie. Są również wygodne - nie trzeba pamiętać o przyjęciu kolejnej pigułki. Niektóre plastry przykleja się raz na 3-7 dni.
Bez kontroli lekarza
Plastry dostępne bez recepty pomagają przy różnych kłopotach. Wymieniamy tylko niektóre z nich.
- Przeciwmigrenowe Nasączone są wyciągami z ziół (miołorząb japoński, melisa, maruna, rozmaryn, mięta). Już po kilku minutach łagodzą ból głowy spowodowany zmianami pogody, stresem, niewyspaniem, zmęczeniem. Poprawiają krążenie krwi w naczyniach krwionośnych mózgu. Plaster działa przez 8-12 godzin (Migren Patch, ok. 9 zł/2 szt.).
- Z nikotyną Pomagają odzwyczaić się od palenia. Zmniejszają objawy głodu nikotynowego, takie jak pogorszenie nastroju, rozdrażnienie, brak koncentracji. Do wyboru są 3 rodzaje plastrów o różnej zawartości nikotyny. Zaczyna się od najmocniejszych, a po 6 tygodniach sięga po słabsze (np. Nicorette, Niquitin ok. 60-70 zł/7 szt).
- Rozgrzewające Stosuje się je przy bólach mięśni, stawów, korzonkach, nerwobólach. Zawierają wyciągi roślinne (np. z pieprzowca i papryki), olejki eteryczne, salicylan glikolu. Powodują miejscowe przekrwienie skóry, zmniejszają stan zapalny, redukują ból (np. Kapsiplast, ok. 1,60/szt., Prel Red, ok. 3,50 zł/szt.).
- Przeciwgorączkowe Nie obniżają gorączki jak aspiryna, ale przynoszą ulgę. Nasączone są aloesem i miętą. Działają więc jak okład chłodzący. Przykłada się je na czoło na 2 godziny (Vita Fever, ok. 35 zł/3 szt.).
- Antycellulitowe Ich składnikami są ekstrakty roślinne i kofeina. Poprawiają ukrwienie skóry i przeciwdziałają obrzękom, wzmacniają naczynia krwionośne, ułatwiają oczyszczanie tkanek z toksyn. Jeden plaster działa w promieniu 30 cm od miejsca naklejenia (Vita Cell, ok. 60 zł/15 szt).
Dostępne na receptę
Plastry zawierające hormony lub silnie działające substancje lecznicze dostępne są tylko na receptę. Ich stosowanie bez kontroli lekarza mogłoby być niebezpieczne.
- Antykoncepcyjne Działają tak jak dwuskładnikowa jednofazowa pigułka antykoncepcyjna. Stanowią dobrą alternatywę dla kobiet, które zapominają o regularnym przyjmowaniu pigułki antykoncepcyjnej, bo plastry przykleja się tylko raz w tygodniu (Evra, ok. 60 zł/21 szt.).
- Łagodzące objawy klimakterium Zastępują tabletki i globulki hormonalne. Przykleja się je raz na 3-7 dni. Zawierają jeden lub dwa hormony (np. np. Climara, Estraderm, System Conti, 12-40 zł).
- Nasercowe Plastry z nitrogliceryną rozszerzające naczynia krwionośne. Stosowane są w chorobie wieńcowej, chorobie niedokrwiennej serca, dusznicy bolesnej. Przykleja się je co 3-7 dni. (np. Nitroderm TSS, Nitroplast, ok. 21 zł/7 szt.).
- Przeciwbólowe Różnią się znacznie od produktów dostępnych bez recepty. Zawierają substancje przeciwbólowe o działaniu podobnym do morfiny (np. fentanyl, buprenorfina). Stosuje się je tylko przy bólach przewlekłych związanych z chorobą nowotworową, licznymi złamaniami, rozległym oparzeniem, neuralgią półpaścową przewlekłą. W przypadku tych schorzeń należy aplikować leki przeciwbólowe (w tabletkach, zastrzykach) bardzo regularnie, o tych samych porach, nawet kilka razy dziennie, a nie w chwili wystąpienia bólu. Plaster zaś wystarczy nakleić raz na 3 dni, działa bowiem przez 72 godziny. Leki tego typu dla osób ubezpieczonych są refundowane (np. Durogesic, Transtec, ok. 150 zł /5 szt.).
Instrukcja przyklejania
Plaster nakleja się na czystą, nieowłosioną i nieuszkodzoną skórę. Nie można jej wcześniej smarować balsamem albo kremem. Najlepiej wybierać płaskie powierzchnie ciała, np. pośladki, ramię. Plaster dobrze się trzyma pomimo kąpieli. Lepiej jednak zrezygnować z sauny ze względu na wysoką temperaturę, która może zwiększyć wchłanianie się leku.