Reklama

Plamka żółta to malutki, ale ważny punkt na siatkówce. Dzięki niemu widzisz wyraźnie, dostrzegasz barwy, kontrasty. Gdy dochodzi do jego zwyrodnienia, można nawet utracić wzrok.
Głównymi przyczynami choroby jest starzenie się i uwarunkowania genetyczne. Wpływ na rozwój AMD mają brak ochrony oczu przed słońcem i dieta uboga w przeciwutleniacze, które unieszkodliwiają niszczące plamkę żółtą wolne rodniki.
Pierwszymi objawami AMD są zwykle deformacje obrazu (np. krzywienie się prostych linii), gorsze widzenie o zmroku i w ciemności. Z czasem pogarsza się ostrość widzenia w dzień, a centralna część obrazu staje się zamazana.
Upływu czasu nie powstrzymasz, mimo to możesz zapobiegać AMD.

Reklama
  • Chroń oczy przed słońcem ciemnymi okularami. Promienie ultrafioletowe niszczą plamką żółtą.
  • Szkodliwe wolne rodniki są neutralizowane przez przeciwutleniacze: witaminy A, C, E oraz barwniki roślinne (luteina i zeaksantyna, które są barwnikami plamki żółtej). Substancje te znajdują się w pozywieniu, przede wszystkim w owocach i warzywach. Na przykład w zeaksantynę i luteinę, tak ważne w zapobieganiu zwyrodnieniu plamki żółtej, bogate są np. kapusta, szpinak, brokuły, zielony groszek, brukselka, kukurydza.
  • Po 40. roku życia regularnie sprawdzaj wzrok. Badanie okulistyczne wykrywa zmiany świdczące o początkach tej choroby. Jeśli zostana stwierdzone, zażywaj preparaty z luteiną i zeaksantyną, np. Ocuvite Lutein, Maxivision, Blue Berry. Hamuja rozwój AMD.
  • Nie pal papierosów. Nikotyna zwiększa 6-krotnie ilość wolnych rodników.
  • Trzymaj linię, bo tkanka tłuszczowa podkrada z pozywienia luteinę - antyoksydant i naturalny filtr przeciwsłoneczny dla oczu.
Reklama
Reklama
Reklama