Pigułka antykoncepcyjna bez tajemnic
To bardzo skuteczna metoda zapobiegania ciąży. Według wskaźnika Pearla (określa on skuteczność metod antykoncepcji) tylko 1 na 1000 kobiet stosujących pigułkę może zajść w ciążę. Dlaczego więc wciąż się jej obawiamy?
- Jolanta Dyjecińska, Naj
Zawarte w niej hormony hamują dojrzewanie i uwalnianie komórki jajowej, sprawiają, że śluz w kanale szyjki macicy staje się nieprzepuszczalny dla plemników i tak zmieniają śluzówkę macicy, że uniemożliwiają zagnieżdżenie się w niej zapłodnionej komórki jajowej. Na pewno jest więc skuteczna. A co z resztą opinii na jej temat?
1. MAMY PO NIEJ GORSZE SAMOPOCZUCIE
FAŁSZ Zdarzało się to, gdy tabletki antykoncepcyjne zawierały duże dawki hormonów. Współczesne są mocno „odchudzone”, co ogranicza do minimum wystąpienie niepożądanych objawów (np. bóle głowy, nudności). Mogą nawet poprawić samopoczucie: łagodzą napięcie przedmiesiączkowe, długość i obfi tość krwawienia i towarzyszący mu ból.
2. MOŻNA ZAJŚĆ W CIĄŻĘ, GDY ZAPOMNI SIĘ JĄ RAZ WZIĄĆ
PRAWDA Przede wszystkim jednak policz, ile godzin wynosi spóźnienie. Gdy nie przekracza ono 12 godzin, zażyj tabletkę jak najszybciej, a następną przyjmij o zwykłej porze. Gdy spóźnienie przekracza 12 godzin, trzeba zrobić to samo, ale do czasu miesiączki konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie przed ciążą (np. prezerwatywa).
3. POWODUJE TYCIE
PRAWDA/FAŁSZ Nie spowalnia przemiany materii, może tylko nieco zwiększyć apetyt. Zdarza się, że powoduje okresowe zatrzymywanie wody w organizmie. Nie dotyczy to jednak tabletek najnowszej generacji. Zawierają inny typ progestagenu, który temu przeciwdziała.
4. NIE MOGĄ STOSOWAĆ JEJ PALACZKI
PRAWDA/FAŁSZ Kobiety palące papierosy nie mogą przyjmować klasycznych tabletek dwuskładnikowych. Nikotyna w połączeniu z estrogenami zawartymi w pigułce zwiększa ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych, przede wszystkim powstawania zakrzepów, których skutkiem może być np. zawał. Mogą za to brać tabletki jednoskładnikowe zawierające tylko progestagen. Te pigułki mogą także zażywać kobiety karmiące piersią.
5. NIEKTÓRE LEKI OBNIŻAJĄ SKUTECZNOŚĆ DOUSTNEJ ANTYKONCEPCJI
PRAWDA Zwłaszcza antybiotyki (ryfampicyna, tetracykliny, ampicylina). W czasie kuracji i przez 7 dni po jej skończeniu trzeba dodatkowo zabezpieczać się przed ciążą. Działanie pigułki mogą też osłabić leki przeciwgrzybicze, moczopędne i uspokajające.
6. OBNIŻA PŁODNOŚĆ
FAŁSZ Po odstawieniu tabletek płodność wraca zwykle w następnym cyklu, a prawdopodobieństwo zajścia w ciąże jest nawet wyższe.
7. DZIĘKI NIEJ MOŻNA PRZESUNĄĆ TERMIN MIESIĄCZKI
PRAWDA Wystarczy nie robić 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek, a z następnego opakowania wziąć ich tyle, o ile chcemy przesunąć krwawienie.
8. NIE KAŻDA KOBIETA MOŻE STOSOWAĆ TĘ FORMĘ ANTYKONCEPCJI
PRAWDA Pigułek hormonalnych nie mogą przyjmować panie mające problemy z wątrobą, cierpiące na chorobę zatorowo-zakrzepową, zaburzenia krzepnięcia, niedokrwienną chorobę serca czy nowotwory estrogenozależne (np. rak sutka).