Pieszą wędrówką do zdrowia
Pomimo tego, że już dawno została potwierdzona prawda o zbawiennym wpływie regularnej aktywności fizycznej na długość naszego życia oraz jej znaczeniu dla polepszenia fizycznego i psychicznego stanu zdrowia, to większość dorosłej populacji nie angażuje się dostatecznie w regularne ćwiczenia ruchowe.
- Mikołaj Plackowski, Diety Moje Gotowanie
Tymczasem wystarczy tylko założyć wygodne buty i udać się na spokojną i niczym nie skrępowaną pieszą wycieczkę, aby docenić zalety wynikające z regularnych ćwiczeń.
Piesze wędrówki nie wymagają od nas posiadania specjalistycznego sprzętu i ubioru, dlatego są prostsze i mniej wymagające niż uprawianie innych dyscyplin rekreacyjnych. Ten rodzaj aktywności jest dostępny dla wszystkich, niezależnie od wieku i stanu portfela, a do jego wykonania nie jest potrzebny wysoki poziom sprawności, umiejętności oraz doświadczenia. Dlatego wycieczki po lesie, parku i innych terenach zielonych to łatwy i tani sposób na aktywne spędzenie czasu, który można wykonywać przez cały rok nawet w zimie.
Regularne wychodzenie 3 do 4 razy w tygodniu na piesze wędrówki, których czas trwania to, co najmniej 30 minut, pomagają w szczególności u kobiet zapobiec osteoporozie. Poprzez utrzymywanie własnego ciężaru ciała w ruchu i zmaganie się ze zwykłą grawitacją powodujemy wzrost gęstości kości oraz redukcję wypłukiwania wapnia z organizmu. Dzięki temu tkanka kostna zostaje wzmocniona i jest mniej podatna na złamania.
Przebywanie na świeżym powietrzu oraz wystawienie ciała na promieniowanie słoneczne powoduje wzrost uwalniania serotonin w organizmie, dzięki czemu osoby ćwiczące są bardziej zadowolone z życia i pewne siebie. Ponadto piesze wędrówki są pomocne w utracie wagi, gdyż jedno wyjście w spokojnym tempie (ok 4km/godz.) pozwala osobie o wadze 70 kg spalić około 240 kcal w godzinę, a założenie 5-7 kg plecaka zwiększa tą ilość o około 10-15 %.
Mówienie o korzyściach zdrowotnych związanych z uprawianiem pieszych wędrówek może wydawać się dosyć oczywiste, jednak w ramach przypomnienia warto przeczytać poniższą listę:
- utrata zbędnych kilogramów
- zapobieganie chorobom serca
- obniżanie nadciśnienia tętniczego krwi
- polepszenie lub utrzymanie obecnego stanu zdrowia
- opóźnianie efektów starzenia
- zapobieganie osteoporozie
- poprawa nastroju
Dodatkową zaletą, jest możliwość spędzania czasu razem z innymi członkami rodziny czy przyjaciółmi. W szczególności pozytywne korzyści mogą zyskać małe dzieci, poprzez towarzyszenie nam w pieszej wędrówce polepszają swoją wydolność oraz poznają otaczający nas świat. Dlatego warto spotkać się ze znajomymi i rodziną w lesie czy w parku, zamiast w centrum handlowym i spędzić miło, przyjemnie i aktywnie czas na łonie natury.
Jeżeli wybieramy się na dłuższą pieszą wycieczkę, należy nie zapominać o :
- parze dobrych i wygodnych butów
- ubiorze przeciwdeszczowym
- dodatkowym okryciu w razie spadku temperatury
- osłonie głowy w celu zabezpieczenia się przed przegrzaniem i udarem słonecznym
- wodzie, przekąskach oraz kremie z filtrami UV
Wędrowanie po różnorodnym i pagórkowatym terenie pomaga nie tylko poprawić równowagę i koordynację, ale także delektować się pięknymi widokami jakich dostarcza nam każda pora roku. Dlatego piesze wędrówki należą do tego rodzaju dyscyplin rekreacyjnych, które pozwalają nam przyjemnie spędzić czas i jednocześnie wykonać trening usprawniające nasze ciało i zdrowie. Korzyści z uprawianie tego rodzaju aktywności fizycznej są ogromne i nie podlegają dyskusji, aby się o tym przekonać trzeba tylko zasznurować buty i ruszyć na trasę.