Reklama

Towarzystwo psa nie tylko poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Przyspiesza też powrót do zdrowia i pomaga w rehabilitacji dzieci i dorosłych.

Reklama
1 LEK NA SMUTEK I SAMOTNOŚĆ

Kiedy wracasz do domu, wita cię już na progu. Radośnie merda ogonem, tuli się do nóg i patrzy na ciebie z przeogromną miłością. Czujesz wtedy, jak ci się robi miękko na sercu. Złość, napięcie nerwowe, przygnębienie szybko mijają. Mimowolnie uśmiechasz się do swojego kudłatego przyjaciela, który okazuje ci tyle czułości. Czyż nie działa w takim momencie jak psychoterapeuta? Potrafi znacznie więcej. Przywraca pewność siebie, bo akceptuje cię zawsze, niezależnie od tego, czy właśnie odniosłaś sukces, czy porażkę. Podtrzymuje na duchu w trudnych chwilach. Pomaga się odprężyć, odreagować stres. Kontakt z psem jest nieoceniony, zwłaszcza dla ludzi starszych, samotnych. Zapewnia im towarzystwo, spełnia potrzebę miłości, mobilizuje do działania, co dobrze wpływa zarówno na psychikę, jak i kondycję fizyczną. Psiaka trzeba bowiem nakarmić, pobawić się z nim, wyjść na spacer.

2 ZACHĘTA DO RUCHU

Niektórzy kardiolodzy radzą swoim pacjentom, by kupili sobie psa. Wiedzą wszak, że niełatwo namówić ich do uprawiania sportu. Przekonywanie, że ruch poprawia krążenie, dotlenia i wzmacnia serce (jak każdy mięsień potrzebuje ono przecież regularnego treningu), nie zawsze kończy się sukcesem. Ale to, co nie udaje się lekarzowi, psu przychodzi z łatwością. Regularnie wyprowadza swojego pana lub panią na spacer. Okazuje się, że towarzystwo psa zbawienne jest dla układu krążenia także u zdrowych ludzi. Mają niższe ciśnienie, poziom cholesterolu i trójglicerydów, a zatem kontakt z czworonożnym przyjacielem... działa przeciwmiażdżycowo. Regularne spacery poprawiają sprawność fizyczną, ruchomość stawów i dotleniają cały organizm.

3 JAK REHABILITANT
Reklama

Specjalnie szkolone psy szukają ludzi zasypanych przez lawinę czy gruzy, są przewodnikami niewidomych. Mogą jednak także poprawić stan zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci z porażeniem mózgowym, ADHD, zespołem Downa lub autyzmem oraz dorosłych po wylewie krwi do mózgu czy urazach. Odgrywają bowiem ważną rolę w terapii zwanej dogoterapią. To system ćwiczeń i zabaw z psami, służący do rehabilitacji umysłowej i ruchowej. Stymuluje on rozwój zmysłów, uczy koncentracji, przełamuje lęk przed otoczeniem i zachęca do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Ośrodki dogoterapii można znaleźć na stronie internetowej Polskiego Związku Dogoterapii: pzd.free.ngo.pl

Reklama
Reklama
Reklama