Reklama

Leków dostępnych bez recepty (zwłaszcza środków przeciwbólowych) dość często nadużywamy. Ponadto przy ich zakupie niejednokrotnie kierujemy się reklamą albo radą przyjaciółki, która jest zachwycona skutecznością jakiegoś preparatu. Ale w naszym przypadku może się on okazać złym wyborem. Dlatego mimo że są bez recepty, warto poprosić o poradę lekarza, a jeśli nie mamy czasu na pójście do przychodni – farmaceutę.

Reklama
1 Co zrobić, żeby nie przedawkować leków bez recepty?

Każdy lek użyty w niewłaściwy sposób może być niebezpieczny. Dlatego przed zażyciem medykamentu zawsze trzeba przeczytać ulotkę, w której podane jest dawkowanie. Ponadto nie przyjmujmy jednocześnie więcej niż jednego leku o tym samym działaniu, np. przeciwbólowego, przeciwgorączkowego. Chociaż noszą rożne nazwy, niejednokrotnie zawierają tę samą substancję leczniczą, a to oznacza, że nieświadomie możemy ją przedawkować.

2 A czy w czasie ciąży można zażywać medykamenty?

Generalnie nie powinno sięgać się po żadne środki lecznicze, także te dostępne bez recepty, bez porozumienia z lekarzem prowadzącym, bo przenikają przez łożysko do płodu. Nawet o przyjmowaniu preparatów witaminowo- mineralnych i ich dawkowaniu (np. żelaza) powinien decydować specjalista.

3 Dlaczego należy zachować opakowanie i ulotkę?

Jeśli je wyrzucimy, a leku używamy okazjonalnie (np. przy niestrawności, biegunce, przeziębieniu, bólu gardła), staje się on anonimowy. Chociaż byśmy pamiętali przy jakim schorzeniu jest pomocny, sposób dawkowania na ogół umyka z naszej pamięci. Ponadto to właśnie na zewnętrznym, kartonowym opakowaniu często znajduje się termin ważności. A to istotna informacja. Każdy lek składa się z wielu substancji chemicznych, które po pewnym czasie mogą ulec rozkładowi lub wejść ze sobą w interakcje niekorzystne dla zdrowia i np. spowodować biegunkę, nudności.

4 Jak je przechowywać?

W suchym i ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej (chyba ze producent zaleci trzymanie preparatu w lodówce), czyli 15–250C. Nie należy więc przechowywać leków w łazience (zbyt duża wilgotność powietrza), w miejscach nasłonecznionych, w pobliżu kaloryferów (zbyt wysoka temperatura).

5 Czy można kupować leki w sklepie, na stacji benzynowej?
Reklama

Lepiej tego unikać. Najbezpieczniej jest kupować je w aptece. Są właściwie przechowywane i na bieżąco sprawdza się terminy ich ważności. Nie wolno kupować leków na bazarach! Mogą być podrobione, przeterminowane.

Reklama
Reklama
Reklama