Reklama

Najczęstszą przyczną zakażenia dróg moczowych jest żyjąca w jelicie grubym bakteria Escherichia coli. U kobiet dość łatwo przedostaje się ona do moczowodów i pęcherza, bo ma niedaleką drogę z ujścia jelita do cewki moczowej. Jednak nie tylko z tego powodu zapalenie pęcherza to głównie damski problem zdrowotny. Jego przyczyną bywają chlamydie i drożdżaki, które najlepiej się czują w miejscach intymnych kobiety.

Reklama
TWÓJ KONTRATAK

Trochę przemarzłaś w krótkim płaszczyku, posiedziałaś na zimnym murku, a teraz czujesz ciągłe parcie na pęcherz, pieczenie. No cóż, wychładzając ciało, ułatwiłaś drobnoustrojom inwazję na drogi moczowe. Spowodowało to miejscowe obniżenie odporności. Ubieraj się zatem odpowiednio do pogody. Pamiętaj też o zasadach higieny. Myjąc intymne miejsca ciała, przesuwaj rękę od przodu do tyłu, żeby nie przenieść bakterii z okolic odbytu. Nie używaj do mycia gąbki ani myjki, bo są siedliskiem grzybów i bakterii.

SZYBKA REAKCJA

Możesz nie dopuścić do rozwoju choroby, jeśli zaczniesz działać, gdy tylko poczujesz pierwsze jej objawy.
Pij ok. 3 l płynów dziennie Wraz z moczem będziesz pozbywać się bakterii z pęcherza.
Zrób sobie nasiadówkę Do miski z gorącą wodą wlej napar z szałwii, rumianku, nagietka lub gotowej mieszanki ziół (np. Feminosept, Vagosan). Potem usiądź w niej na 10–15 minut. Wytrzyj się do sucha i połóż się do łóżka pod ciepłą kołdrę. Ciepło rozkurcza drogi moczowe, ułatwia opróżnie nienie pęcherza, łagodzi ból. Zioła zaś działają odkażająco.
Rozgrzej się Jeśli nie masz możliwości przygotowania sobie nasiadówki (np. w związku z miesiączką), połóż na podbrzuszu termofor z gorącą wodą lub poduszkę elektryczną.
Popijaj ziółka Mogą pomóc ci w opanowaniu infekcji. Moczopędnie i bakteriobójczo działają, np. liść brzozy, ziele krwawnika, mniszka, nawłoci. Jeśli cenisz sobie wygodę, skorzystaj z leków zawierających wyciągi z ziół (np. Uronat, Nefrobonisol).
Zażywaj witaminę C. Powinnaś przyjmować ok. 200 mg witaminy na dobę. Zakwasza mocz. W kwaśnym środowisku mikroby źle się rozwijają.

SKUTECZNA KURACJA
Reklama

Jeśli domowe środki w ciągu dwóch, trzech dni nie przyniosą poprawy, idź do lekarza. Antybiotyk szybko poradzi sobie z zapaleniem pęcherza. Problem jednak w tym, że po pewnym czasie może powrócić. Jak do tego nie dopuścić?
Słuchaj lekarza Przyjmuj antybiotyk tak długo, jak zaleci. Jeśli za wcześnie odstawisz lek, część bakterii przeżyje i infekcja może powrócić.
Zaufaj żurawinie Owoce tej rośliny zawierają proantocyjany, które uniemożliwiają bakteriom zagnieżdżanie się w nabłonku moczowodów i pęcherza, działają przeciwgrzybicznie i zakwaszają mocz. Wspomagają więc leczenie stanu zapalnego i zapobiegają jego nawrotom (np. ApiUrin, Urinal, ProUno, Uretin Żurawina).

Reklama
Reklama
Reklama