Paznokcie mówią o zdrowiu
Zmiana ich wyglądu bywa skutkiem błędów pielęgnacyjnych. Czasami jednak może świadczyć o chorobie.
- Naj
Paznokcie, mimo że zbudowane z twardej keratyny, są w gruncie rzeczy dość delikatne. Nawet niewielkie urazy, moczenie dłoni w wodzie, niewłaściwie wykonywany manikiur, jak również niedostatek witamin i minerałów od razu odbijają się na ich wyglądzie. Także choroby odciskają swój ślad na paznokciach. Przedstawiamy najczęstsze zmiany.
- Bruzdy poprzeczne
Jeśli występują tylko na niektórych paznokciach, przyczyną jest złe wykonywanie manikiuru, np. zbyt głębokie wycinanie skórek, podczas którego może dojść do uszkodzenia macierzy, tkanki z której wyrasta paznokieć. Natomiast na wszystkich płytkach pojawiają się np. podczas chorób przebiegających z wysoką gorączką, żółtaczki, gwałtownego odchudzania.
- Blade paznokcie
Mogą świadczyć o anemii (spowodowanej np. zbyt obfitymi miesiączkami) lub zaburzeniach krążenia. Odwiedź więc lekarza rodzinnego. Wskutek leczenia tych chorób płytki odzyskują jasnoróżowy kolor.
- Łyżeczkowate
Są tak wklęsłe, że bez trudu zatrzyma się na nich kropla wody. Może to być wrodzony kształt paznokci, ale przyczyną ich wyglądu bywa również np. niedobór żelaza, anemia, marskość wątroby i choroby tarczycy.
- Rozwarstwiające się
Dzielenie się wolnego końca paznokci na 2-3 warstwy to z reguły skutek wykonywania prac domowych bez rękawiczek. Zdarza się jednak, że sygnalizuje chorobę nerek.
- Przypominające naparstek
Na powierzchni płytek są liczne małe zagłębienia. Taki wygląd paznokci towarzyszy łuszczycy.
- Żółte
Jeśli są cienkie, a ty używasz ciemnych lakierów, oznacza to tylko przebarwienie płytki. Gdy jednak są grube, nieelastyczne, wypukłe jak beczułka, mogą informować o zastoju limfy w kończynach lub o astmie.
- Białe plamki, pasma
To bielactwo paznokci, które na szczęście jest tylko defektem kosmetycznym. Przyczyną zmian są mikrourazy lub zaburzenia w rogowaceniu płytki paznokciowej.
- Pionowe prążki
Z wiekiem pojawia się ich coraz więcej. Związane są głównie ze starzeniem się organizmu, a na to nic nie poradzisz. Możesz co najwyżej lekko wygładzić prążki polerką.
- Kruche, łamliwe
Często jest to wyłącznie problem kosmetyczny, związany z niewłaściwą pielęgnacją dłoni. Jednak słabe paznokcie mogą też świadczyć o osłabieniu organizmu, a także o błędach żywieniowych. Płytki stają się kruche np. wtedy, gdy brakuje ci krzemu, żelaza, cynku, witamin E i z grupy B. Warto więc sięgnąć po preparaty doustne zawierające te substancje, np. H-Pantoten, Skrzyp, Revalid.
- Z "drzazgami"
Widoczne przez płytkę paznokcia czarne lub ciemnowiśniowe linie przypominające drzazgi to mikrowylewy. Są zazwyczaj skutkiem urazu. Zmiany te przesuwają się w miarę wzrostu paznokcia. Jeśli pozostają na miejscu, zgłoś się do dermatologa. Może to być łagodne znamię barwnikowe, ale niewykluczony jest też czerniak, groźny nowotwór skóry.