PAMIĘTAJ O SERCU !
Choroby serca i naczyń są już tak powszechne, że uważa się je za choroby cywilizacyjne. Palenie papierosów, stresujący tryb życia, dietetyczne zaniedbania, nadużywanie alkoholu, niechęć do jakiegokolwiek wysiłku fizycznego – to wszystko zjawiska codzienne – a jednocześnie poważne czynniki ryzyka, grożące rozwojem chorób układu naczyniowego.
![POLOCARD_visuel_kopia POLOCARD_visuel_kopia](https://images.immediate.co.uk/production/volatile/sites/58/2024/09/unnamed-file-8560892.jpeg?quality=90&resize=610,407)
Chcąc zachować dobry stan zdrowia i nie dołączyć do grupy ryzyka chorób sercowo – naczyniowych należy zdecydowanie wyeliminować wyżej wymienione czynniki oraz zmodyfikować styl życia.
Dla dobrego stanu serca niezbędna jest zdrowa dieta obfitująca w produkty pełnoziarniste: ciemne pieczywo, płatki, kasze, makarony z pełnego zboża, warzywa, owoce, ryby morskie, niskotłuszczowy nabiał i w ograniczonej ilości chude mięso. Polecanym tłuszczem są oleje roślinne: słonecznikowy, kukurydziany, rzepakowy i oliwa oraz margaryny miękkie.
Wysiłek fizyczny związany z rekreacją dodatkowo usprawnia pracę serca, poprawia przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, reguluje ciśnienie krwi i zapobiega otyłości, a więc działa anty-miażdżycowo. Rekomendowane aktywności to szybki marsz, nordic walking, pływanie, jazda na rowerze, spacery.
Zasadnicze i zdecydowane kroki w kierunku poprawy diety, wzrostu aktywności fizycznej, redukcji masy ciała oraz całkowitej rezygnacji z palenia papierosów, wpłyną znacząco na poprawę kondycji w każdym wieku i oddalą wizję przyszłej choroby.
Podczas wizyty lekarskiej bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza, wywiad lekarski na podstawie którego specjalista ocenia czy pacjent znajduje się w grupie ryzyka i jakie zmiany w dotychczasowym stylu życia są niezbędne. Lekarz dodatkowo może zalecić stosowanie leków bez recepty, które wspierają organizm i działają prewencyjnie np. Polocard.
W pełnej profilaktyce chorób sercowo –naczyniowych nie może zabraknąć regularnie wykonywanych badań: badania ciśnienia krwi, badania poziomu cholesterolu i cukru we krwi.
Pomiar ciśnienia tętniczego – wielkość ciśnienia tętniczego krwi podaje się za pomocą dwóch liczb: pierwsza (wyższa) oznacza ciśnienie skurczowe (czyli mierzone bezpośrednio po skurczu serca) – druga (niższa) oznacza ciśnienie rozkurczowe (mierzone, gdy fala tętna zanika). Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego: 120/80 mmhg, maksymalna wartość normy: 135/85 mmhg.
Zatem wczesna profilaktyka farmakologiczna, zmiana złych nawyków żywieniowych, aktywny tryb życia i systematyczne, okresowe badania mogą uchronić Cię od choroby, która nieleczona jest śmiertelną! Dbając o własne serce, dbamy o naszych bliskich, w pełni korzystamy z życia, dzielimy się szczęściem i uśmiechem z całą naszą rodziną i znajomymi!