Oko w oko ze słońcem - okulary słoneczne
Przebywając na słońcu, zazwyczaj pamiętamy o tym, że może zaszkodzić skórze. Smarujemy się kremami lub balsamami z filtrami UV. Zatroszczmy się w równym stopniu o oczy. Nie zostawiajmy ich bez żadnej ochrony.
- Jolanta Dyjecińska, Naj
Oczy są równie wrażliwe na działanie promieni ultrafioletowych jak skóra. Co prawda potrafi ą się przed nimi bronić, ale niewystarczająco. Dlatego wzmocnij ich naturalną ochronę, by zachować dobry wzrok.
Za dużą ilość światła
Jeśli miałaś kiedyś poparzenie słoneczne, wiesz, jak słońce może zaszkodzić skórze. Niestety, dla oczu nie jest łaskawsze. Uszkadza rogówkę, tęczówkę, siatkówkę.
● Podrażnienie oczu
Przejawia się za czerwienieniem, łzawieniem oraz pieczeniem. Zlekceważone podrażnienie oczu może przejść w zapalenie spojówek.
● Zapalenie siatkówki
Po 1–4 godzinach od zbyt dużej dawki słońca zmniejsza się ostrość widzenia, pojawiają się zniekształcenia obrazu, czasami także światłowstręt, ból głowy. Wzrok poprawia się z reguły po kilku tygodniach.
● Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)
Za jedną z przyczyn tej choroby uważa się działanie promieni UV (ochrona wzroku przed słońcem zmniejsza ryzyko choroby o 50%), które przyczynia się do uszkodzenia maleńkiego obszaru na siatkówce – plamki żółtej. Od niej zależy wyraźne i barwne widzenie. Zmiany w plamce żółtej są nieodwracalne.
● Zaćma
Istotą tego schorzenia jest zmętnienie soczewki. Jedną z jego przyczyn jest uszkodzenie tęczówki przez ultrafiolet. Najbardziej na nie narażone są osoby o jasnych oczach, bo ich tęczówki mają mało pigmentu, pełniącego funkcję filtru przeciwsłonecznego.
Okulary w rozmiarze XXL
Takie są w tym sezonie najmodniejsze i wypada się z tego cieszyć, bo lepiej chronią. Osłaniają sporą powierzchnię twarzy, redukują ilość promieni słonecznych wpadających do oczu z boku. Ale wybierając okulary przeciwsłoneczne, kieruj się nie tylko modą. Ich funkcją nie jest zadawanie szyku, ale ochrona przed ultrafioletem. Aby mogły ją pełnić, muszą mieć filtry UVA i UVB. Inaczej za miast chronić wzrok, będą mu szkodzić. Ciemne soczewki powodują, że źrenice się rozszerzają, a przy braku filtrów więcej promieni słonecznych dociera do wnętrza oczu. Nie daj się zatem skusić tanim okularom sprzedawanym na ulicznych straganach. Pomimo naklejek z informacją, że wyposażono je w filtry UV, raczej ich nie mają. Kupuj okulary w sklepach optycznych. Kosztują więcej, ale naprawdę chronią wzrok. Rozważ też, czy nie warto byłoby zdecydować się na nieco droższy model okularów z soczewkami polaryzacyjnymi (np. Gallardo, Polaroid). Zapewniają one lepszy komfort widzenia. Zwiększają nasycenie i kontrast widzianego obrazu, eliminują odbicia światła od jezdni, szyb, wody. Polecane są zwłaszcza osobom ze zwiększoną wrażliwością na światło. Docenią je też na pewno kierowcy, żeglarze, wędkarze.