Reklama

Skóra potrafi bronić się przed promieniowaniem ultrafioletowym. Wystawiona na słońce wytwarza więcej melaniny - barwnika, który nadaje ciału opalony wygląd i pogrubia warstwę rogową naskórka. Oczy też wytworzyły mechanizmy, które chronią najważniejszą ich część - siatkówkę. Szkodliwe promienie UV są absorbowane przez rogówkę, soczewkę i barwniki siatkówki - luteinę i zeaksantynę. Ale czasem te bariery zawodzą.

Reklama

Okulary - gadżet obowiązkowy

Naturalną ochronę oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym osłabiają upływ czasu i wady wzroku. Poza tym w słoneczne dni jest ona niewystarczająca. Latem nie rozstawaj się więc z ciemnymi okularami. Zapobiegną pogorszeniu się wzroku i podrażnienieniu oczu przez ostre światło, czego efektem bywa zapalenie spojówek. Powstrzymają cię też od mrużenia oczu, co przyczynia się do powstawania kurzych łapek.

A może kupić je u optyka?

Kupując okulary przeciwsłoneczne, zwracamy uwagę na ich wygląd. To naturalne, ale warto pamiętać, że nie są one tylko dodatkiem do stroju. Ich główną rolą jest ochrona wzroku, muszą więc mieć filtry przeciwsłoneczne. Sprzedawcy zapewniają, że oferowane przez nich okulary chronią przed ultrafioletem. Czy naprawdę? Może mają tylko nalepkę z napisem "anty-UV". Lepiej wybierz się do salonu optycznego.
Uzyskasz pewność, że okulary chronią przed słońcem Kupując je u ulicznego sprzedawcy, nie wiesz, czy naprawdę mają filtry przeciwsłoneczne.
W salonie możesz kupić szkła z powłoką antyrefleksyjną Chronią nie tylko przed słońcem, ale i odblaskiem spowodowanym przez światło odbite od płaskich powierzchni (np. jezdni, wody).
Optyk doradzi ci kolor szkieł Przy chorobach oczu, wadach wzroku ma to znaczenie (np. przy zwyrodnieniu plamki żółtej wskazane są żółte, przy jaskrze - pomarańczowe, nadwzroczności - zielone).
Odwiedzie cię od kupna okularów mało przyciemnionych Mają filtry anty-UV, ale nie chronią przed tzw. olśnieniem, spowodowanym dużym natężeniem światła, które może trwale uszkodzić wzrok.

Dobra dieta na twój wzrok

Siatkówkę i znajdujący się na niej punkt zwany plamką żółtą (odpowiedzialny jest za ostrość widzenia) możesz zabezpieczyć przed ultrafioletem nie tylko okularami. Ochronnie działa także pożywienie, zwłaszcza warzywa, owoce, oleje roślinne. Znajdują się w nich przeciwutleniacze - substancje, które neutralizują wolne rodniki (ich powstawaniu sprzyjają promienie ultrafioletowe), które uszkadzają komórki oczu. Najważniejsze przeciwutleniacze to witaminy E, A, C oraz selen i cynk.
Dodatkową ochronę wzroku stanowią barwniki występujące w siatkówce i plamce żółtej, zeaksantyna i luteina. Są przeciwutleniaczami i zarazem naturalnymi filtrami przeciwsłonecznymi. Źródłem tych substancji również jest pożywienie, np. zielona pietruszka, szpinak, brokuły, zielona sałata, groszek, kukurydza, marchew. Dbaj więc, by nie zabrakło ich w twojej diecie.

Reklama

Konsekwencje nadmiaru słońca

1. Podrażnienie oczu - przejawia się zaczerwienieniem, łzawieniem oraz pieczeniem. Ulgę przynoszą okłady (np. z rumianku) i krople dostępne bez recepty, np. Starazolin.
2. Zaćma - typowym objawem jest zamazanie obrazu (wrażenie patrzenia prze zamgloną szybę). Zaćmę skutecznie leczy się operacyjnie (wymiana soczewki na sztuczną).
3. Zwyrodnienie plamki żółtej - symptomami są m.in. nieostry obraz w centrum pola widzenia, falowanie linii. Zmiany w plamce żółtej są nieodwracalne, ale rozwój choroby można powstrzymać lekami, np. z luteiną.

Reklama
Reklama
Reklama