Nowa cytologia i inne babskie badania
Jeśli chodzi o robienie cytologii – jesteśmy na szarym końcu w Europie... Zaledwie 30 procent Polek wykonuje ją regularnie!
- Jolanta Dyjecińska, Naj
1 z 7
zdrowie_gl
Jeśli chodzi o robienie cytologii – jesteśmy na szarym końcu w Europie... Zaledwie 30 procent Polek wykonuje ją regularnie!
2 z 7
shutterstock_28758151
Badanie cytologiczne robimy, by upewnić się, że nie ma zmian przednowotworowych lub nowotworowych w nabłonku szyjki macicy. Ich powstaniu nie towarzyszą bowiem żadne dolegliwości. Dopiero zaawansowany nowotwór daje objawy: krwawienie, ból. Można nie dopuścić do jego rozwoju, robiąc regularnie cytologię, która wychwytuje wczesne zmiany, łatwe do wyleczenia. Wykrywa też stany zapalne i ustala ich przyczynę.
3 z 7
shutterstock_82053127
BADAJ SIĘ REGULARNIE! Pierwszą cytologię, zdaniem ginekologów, należy wykonać nie później niż w 3 lata po rozpoczęciu życia seksualnego lub po ukończeniu 21 roku życia. Zalecane jest powtarzanie badań co roku, do 30. urodzin. Po trzydziestce, gdy życie seksualne większości z nas się stabilizuje, można ją wykonywać co 2–3 lata, ale pod warunkiem że trzy kolejne wyniki badania były prawidłowe. Taka ostrożność jest wskazana, ponieważ zdarzają się wyniki fałszywe.
4 z 7
shutterstock_31329193
WYBIERZ DOBRY MOMENT Wybierz odpowiedni dzień na cytologię, bo między innymi od tego zależy wiarygodność jej wyniku. Zgłoś się do ginekologa nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem następnej. Pamiętaj też, by na 3 dni przed badaniem nie używać leków dopochwowych, nie wykonywać USG dopochwowego, irygacji, nie mieć stosunku seksualnego.
5 z 7
shutterstock_28666597
NAJNOWSZY SPRZĘT Dokładność oceny wymazu zależy też od rodzaju użytego sprzętu. Patyczki z wacikiem i szpatułki to już przeszłość. Ich stosowanie dawało sporo fałszywych wyników, dlatego obecnie zalecane jest używanie specjalnych szczoteczek. Ich kształt umożliwia pobranie wymazu z całej powierzchni kanału szyjki macicy.
6 z 7
shutterstock_61906924
INNY SYSTEM OCENY Numeryczna klasyfikacja wymazu cytologicznego odesza do lamusa. Obecnie obowiązuje system Bethesda, który jest bardziej precyzyjny i zawiera więcej informacji, ułatwiających ginekologowi postawienie diagnozy. Od poprzedniego różni się przede wszystkim tym, że bierze pod uwagę, czy pobrany materiał nadaje się do oceny, oraz nie ma podziału na pięć grup. Zastąpił je opis, który uwzględnia znacznie więcej szczegółów na temat rodzaju zmian i ich przyczyn.
7 z 7
shutterstock_83282122
TAJEMNICZE SKRÓTY Jeśli w opisie badania napisano, że „nie ma zmian w budowie komórek nabłonka płaskiego i gruczołowego, procesu złośliwego, zmian nienowotworowych związanych ze stanem zapalnym” – to jasne, że wynik jest dobry. Ale czasami pojawiają się w nim tajemnicze, niepokojące skróty... Spróbujmy je rozszyfrować. • ASC-US i AGUS – stan zapalny, zmiany w budowie komórek nabłonkowych, zazwyczaj niegroźne. • ASC-H – w rozmazie są pojedyncze komórki, które mogą odpowiadać za rozwój nowotworu. • LSIL – niewielkie zmiany, związane prawdopodobnie z infekcją HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). • HSIL – wykryto komórki, których budowa sugeruje zmiany przednowotworowe, raka przedinwazyjnego. • ICC – ten skrót oznacza nowotwór.