Niski cholesterol? Naturalnie!
Jest potrzebny, ale jego nadmiar zatyka tętnice. Na szczęście bardzo łatwo trzymać go w ryzach, nie stosując żadnych leków.
- Jolanta Dyjecińska, Naj
Cholesterol niezbędny jest do budowy błon komórkowych, wytwarzania niektórych hormonów, witaminy D oraz kwasów żółciowych. Dlatego wątroba produkuje go w ilości potrzebnej organizmowi. Jednak cholesterolu dostarcza także pożywienie, a konkretnie – produkty zwierzęce. Tworzy się więc nadwyżka tej substancji. Jeśli organizm jej nie zagospodaruje, tworzy ona blaszki miażdżycowe, które zwężają naczynia krwionośne. Ten proces nie jest nieuchronny, bo w twojej krwi krążą dwa rodzaje cholesterolu: LDL (zły) i HDL (dobry). Nadmiar tego pierwszego osadza się w naczyniach krwionośnych. Drugi zaś go stamtąd zabiera i transportuje do wątroby. Jeśli proporcje pomiędzy LDL i HDL są prawidłowe – możesz spać spokojnie. Gdy nie jesteś w tak komfortowej sytuacji, nie załamuj rąk i spróbuj unormować stężenie cholesterolu bez leków.
Mniej mięsa
Cholesterol znajduje się tylko w produktach zwierzęcych, przede wszystkim więc ogranicz mięso. Z tłuszczów zwierzęcych zrezygnuj w ogóle i zastąp je roślinnymi. Jadaj dużo warzyw, owoców. Bogate są w błonnik, który pochłania nadmiar tłuszczu i cholesterolu.
Czosnek od czasu do czasu
Ta smaczna przyprawa, uważana za naturalny antybiotyk, przeciwdziała tworzeniu się blaszek miażdżycowych i obniża poziom złego cholesterolu. Warto więc jadać czosnek lub sięgać po suplementy diety, które go zawierają.
Stop paleniu
Dym tytoniowy sprzyja odkładaniu się cholesterolu w tętnicach, podwyższa poziom LDL i zmniejsza stężenie HDL.
Sterole i stanole roślinne
Ograniczają wchłanianie cholesterolu z pożywienia w przewodzie pokarmowym. Znajdziesz je w tzw. żywności funkcjonalnej, np. margarynach Flora pro. activ i Benecol, jogurcie Danacol.
Zioła w twoim kubku
Wiele z nich zapobiega odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych i ułatwia trawienie tłuszczów, np. głóg, ziele karczocha, owocnia fasoli. Najlepiej kupować gotowe mieszanki ziół lub dobrze służące sercu herbatki.
Ruch zawsze w cenie
Nie tylko normuje cholesterol, ale i zmniejsza ryzyko zakrzepów, które mogą zatkać światło tętnic naczyń krwionośnych.
Kwasy omega-3
Zapobiegają stanom zapalnym ścian tętnic, obniżają cholesterol. Bogate są w nie tłuste ryby morskie. Jadaj je więc chociaż 2 razy w tygodniu lub zażywaj tran albo preparat z kwasami omega-3.