Naturalne metody leczenia dla kobiet w ciąży
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, podczas którego wymagana jest szczególna ostrożność. W trosce o zdrowie rozwijającego się dziecka należy wykluczyć zażywanie leków. Większość dostępnych, nawet bez recepty, stanowi zagrożenie dla płodu, zwiększając ryzyko powstawania wad rozwojowych. Dlatego nawet zwykłe przeziębienie może okazać się dla kobiety ciężarnej wyzwaniem. Jak i czym się leczyć, by nie zaszkodzić sobie i rozwijającemu się w łonie dziecku?
W ciąży lecz się naturalnie
Jeśli jesteś w ciąży, a dopadła cię infekcja, zażywanie większości leków jest zabronione. Nie możesz sięgnąć ani po aspirynę, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, ani tym bardziej po antybiotyki. Także leki przeciwkaszlowe są wykluczone, szczególnie jeśli zawierają kodeinę.
Pozostaje ci więc leczenie metodami naturalnymi, stosowanymi od lat przez mamy, babcie i prababcie. By udrożnić nos, można przemywać go roztworem soli fizjologicznej albo robić inhalacje. W łagodzeniu kaszlu sprawdzą się inhalacje z rumianku albo napar z lukrecji. Ból gardła zwalczyć może naturalny syrop z cebuli. A jeśli wysoka temperatura ciała pogarsza Twoje samopoczucie, zdecyduj się na chłodną kąpiel lub wypij wywar z kwiatów lipy – działa napotnie i obniża temperaturę ciała.
Homeopatia także bezpieczna
Naturalne metody leczenia to także homeopatia. Boiron podkreśla, że leki bazujące wyłącznie na składnikach pochodzenia naturalnego są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Szybko przynoszą ulgę w stanach chorobowych, nie stanowiąc zagrożenia dla rozwijającego się płodu.
Preparaty homeopatyczne wytwarzane są w procesie tzw. potencjalizacji. Aktywne substancje występują w formie rozcieńczonej, dlatego nie wywołują działań niepożądanych. Jednak są na tyle mocne, by pobudziły w organizmie chorej kobiety procesy samonaprawcze.
Do produkcji leków stosowanych w homeopatii wykorzystuje się składniki zarówno pochodzenia zwierzęcego (m.in. jad pszczół, osie mleko, jad gromnicy niemej), jak i ekstrakty roślinne (m.in. arnika górska, świetlik, pokrzywa zwyczajna). Pozbawione są więc składników szkodliwych, wyprodukowanych syntetycznie.
Homeopatia nie tylko na infekcje
Kobiety w ciąży borykają się również z innymi niż infekcje dolegliwościami. Częstym problemem w pierwszym trymestrze są mdłości. Zamiast męczyć się dzień w dzień, złagodzić je można, łykając właśnie leki homeopatyczne.
Podobnie jest w przypadku wyraźnej huśtawki nastrojów – odpowiednie preparaty naturalne pozwalają na wyciszenie i uspokojenie emocji.
Decydując się na leczenie homeopatyczne w czasie ciąży, warto jednak skonsultować się z lekarzem homeopatą. Bo choć takie leki dostępne są bez recepty, leczenie powinno odbywać się pod okiem specjalisty – po dokładnym przebadaniu i zebraniu wywiadu lekarskiego.