Na zmęczenie są sposoby
Jesteś osłabiona, znużona. Czy to zwiastuny choroby? Niekoniecznie. Przyczyną braku wigoru są zwykle, nieodpowiednia dieta i tryb życia.
- Jolanta Dyjecińska, Naj
Uczucie ciągłego zmęczenia mija większości z nas wraz z nadejściem wiosny. Tylko po co masz się męczyć? Pokonaj je już teraz. Znajdź „złodziei” energii, a potem skorzystaj z naszych rad.
NIESPOKOJNY SEN
Śpisz 8 godzin, ale rano budzisz się zmęczona. Ważna jest bowiem nie tylko długość, ale i jakość snu. A ta bywa nienajlepsza, gdy chrapiesz lub wielokrotnie budzisz się w nocy.
Jak sobie pomóc?
● Zainwestuj w dobry materac. Powinien lekko uginać się pod ciężarem ciała. Jeśli jest za twardy, odruchowo napinasz mięśnie, a gdy za miękki – nie możesz zmienić pozycji. W rezultacie budzisz się w nocy obolała.
● Walcz z chrapaniem. Powoduje niedotlenienie organizmu, którego skutkiem jest permanentne zmęczenie. Schudnij, jeśli masz nadwagę, bo jest ona jedną z przyczyn chrapania. Sięgnij po preparaty z apteki, które je ograniczają (np. Snoreeze, Datong).
BŁĘDY W DIECIE
Jedzenie jest źródłem energii dla organizmu. Gdy pomijasz niektóre posiłki, zaczyna mu jej brakować. Dzieje się tak także wtedy, gdy masz za mało witamin i minerałów.
Jak sobie pomóc?
● Jadaj 5 razy dziennie. Najlepiej o tej samej porze. Zapewnisz organizmowi regularne dostawy energii.
● Nie zapomnij o witaminach, A i C. Niedobór pierwszej powoduje zmęczenie, nastrój depresyjny, drugiej zaś – osłabienie. Dobrym źródłem tych witamin są mięso, warzywa, owoce.
● Zadbaj o żelazo w każdym posiłku. Bogate w ten minerał są: mięso, ziarna zboż, żółtka jaj, zielone warzywa liściaste. Żelazo jest niezbędne do produkcji hemoglobiny, składnika czerwonych krwinek, który transportuje tlen do komórek. Gdy jest jej za mało, organizm jest niedotleniony i osłabiony.
SIEDZENIE W DOMU
Zimą lubimy poleniuchować. Stronimy od wysiłku fizycznego, niechętnie wychodzimy z domu. Taki tryb życia jest jedną z przyczyn zmęczenia.
Jak sobie pomóc?
● Zacznij ćwiczyć. To dobry sposób na nabranie energii. Poprawisz w ten sposób krążenie krwi i jej natlenienie, bo podczas ruchu głębiej oddychasz. Ćwiczyć powinnaś regularnie, przynajmniej 3–4 razy w tygodniu, jeśli chcesz wzmocnić swoje siły witalne.
● Nie stroń od spacerów. Nie zawsze zimowa aura im sprzyja, ale jeśli jest znośna, wyjdź z domu i pooddychaj świeżym powietrzem. Nie masz czasu na spacery? Możesz na przykład wysiąść wcześniej z autobusu i przejść 2-3 przystanki. A gdy znajdziesz wolną chwilę, pójdź z dzieckiem lub koleżanką na lodowisko.
● Wybierz się na urlop. Ten zimowy, nawet zaledwie tygodniowy, doda ci wigoru. Potrzebujesz czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu, żeby zregenerować siły.