Na stres - witamina B2
Kto żyje w pośpiechu i stresie, powinien zadbać o to, by w jego codziennej diecie było wystarczająco dużo witaminy B2, zwanej też ryboflawiną. Witamina B2 ma znaczący udział w procesie przemiany tłuszczów, białek i węglowodanów w energię.
- Moje Gotowanie
Jeśli w organizmie jest za mało ryboflawiny, odbija się to natychmiast na naszym poziomie energii, a więc i na samopoczuciu. Jesteśmy apatyczni, ospali, mamy problemy z koncentracją. Źle też reagujemy na stres, gorzej radzimy sobie z trudnymi sytuacjami, które wymagają szybkiej reakcji.
Dzieje się tak dlatego, że witamina B2 bierze udział w produkcji adrenaliny - hormonu, który mobilizuje ciało i mózg w sytuacji zagrożenia. Ponieważ organizm nie potrafi sam wyprodukować ryboflawiny, trzeba dbać o to, by dostarczać ją regularnie w pożywieniu.
Znajdziemy ją w produktach mlecznych - serach, jogurtach, w odtłuszczonym mleku. Dobre źródła to także pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, nasiona słonecznika, ryby, wątróbka, mięso drobiowe i warzywa o ciemnozielonych liściach.
Witamina B2 w 100 g*:
wątroby wołowej - 3,3 mg
chudego twarogu - 0,49 mg
makreli świeżej - 0,33 mg
indyka (podudzie) - 0,21 mg
jogurtu naturalnego - 0,21 mg
szpinaku - 0,19 mg
płatków owsianych - 0,15 mg
pumpernikla - 0,11 mg
*zalecana dawka dzienna: 1,7 mg