Możesz wygrać z migreną
Trudno zapobiec napadowi migreny. Ale jest coraz więcej środków, które pozwolą złagodzić jej przebieg, a nawet przerwać atak bólu.
- Naj
To nie jest zwykły ból głowy. Pojawia się po jednej stronie, często w okolicy oka, ale szybko rozprzestrzenia się na całą głowę. Osoby, które miały takie ataki, ból migrenowy określają jako pulsujący i rozsadzający. Towarzyszą mu jeszcze inne dolegliwości: światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy, czasem także na dotyk. Często dokuczają mdłości i wymioty. Mogą się też pojawiać zaburzenia sprawności i koordynacji ruchów, zawroty głowy i senność. Atak trwa od kilku godzin do trzech dni. Następny może się powtórzyć po paru tygodniach lub paru godzinach. Zacznij działać jak najszybciej. Przed napadem migreny zazwyczaj pojawia się krótki okres wyraźnego spadku nastroju (przygnębienia, irytacji, niepokoju), a jeszcze częściej tzw. aura. Są to różnego rodzaju zaburzenia - podwójne widzenie, migocące błyski pojawiające się przed oczami, mrowienie rąk lub twarzy, dzwonienie w uszach. Jeśli wtedy szybko sięgniesz po odpowiednie środki, masz szansę nie dopuścić do silnego ataku.
- Zażyj środek przeciwbólowy, który zawiera m.in. kofeinę (np. Saridon, Polomigran, Codipar). Weź od razu dwie tabletki. Potem połóż się w zaciemnionym, cichym pokoju z zimnym kompresem na czole.
- Czasem najlepszy skutek przynosi wzięcie jednocześnie leku uspokajającego i moczopędnego. Takie postępowanie musisz jednak wcześniej uzgodnić z lekarzem. Szukaj pomocy u neurologa. Przy częstych, długotrwałych atakach środki bezreceptowe niewiele pomogą. Zgłoś się do neurologa, który wskaże ci skuteczniejsze leki.
- Może ci przepisać któryś z silnie działających (np. Imigran, Zomig), przerywających atak bólu. Są sprzedawane wyłącznie na receptę.
- Zamiast tabletek lekarz może ci zaproponować tzw. blokadę przeciwbólową. Są to leki (znieczulające i sterydy) wstrzykiwane w zwoje nerwowe na szyi. Tą metodą często udaje się na stałe złagodzić migreny.
Nie dopuść do ataku
Żadna z licznych teorii naukowych nie wyjaśnia w pełni przyczyn migreny. Wiadomo, że atak może być wywołany przez błysk światła, jakiś zapach, stres, pożywienie. Do artykułów spożywczych najbardziej ryzykownych dla migrenowców należą: czekolada, czerwone wino, wędzone ryby, dojrzewające sery.