Moc ukryta w herbacie
Najpopularniejsza jest czarna. Możesz się nią rozkoszować do woli, jeśli nie jest za mocna. Do wyboru masz jednak także herbaty w innych kolorach. Wszystkie służą zdrowiu, ale każda ma inne właściwości.
- Naj
Lubisz, gdy jest świeżo zaparzona, bo wtedy jest najsmaczniejsza. Sięgasz po ulubiony kubek, wlewasz do niego aromatyczny napój, bierzesz kilka łyków i od razu lepiej się czujesz, bo herbata lekko pobudza i odpręża.
Co kryją w sobie zaparzane listki?
Przede wszystkim witaminy A, B1 i B2, C, E i K oraz różne minerały, np. fluor, żelazo, potas, cynk, magnez. Herbata bogata jest też w bioflawonoidy - silne przeciwutleniacze, które opóźniają proces starzenia i chronią przed nowotworami. Najwięcej zawierają ich herbaty biała i zielona. Choć podczas fermentacji ubywa tych cennych składników, to powstają nowe substancje, np. garbniki, które chronią skórę i błony śluzowe. Czarna budzi do życia Zawiera znacznie więcej kofeiny (ta, która jest w herbacie, zwana jest teiną) niż zielona i biała. Rankiem łagodnie cię więc pobudzi, poprawi refleks i zdolność myślenia. Poddawana jest procesowi fermentacji, co powoduje, że ma ciemny kolor. Traktowana była niegdyś jako lekarstwo, zwłaszcza przy dolegliwościach żołądka i jelit. Nie bez powodu - wspomaga bowiem trawienie i hamuje rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym. Z czasem okazało się, że kilka filiżanek tego napoju dziennie zmniejsza także ryzyko zawału serca. Czarna herbata przeciwdziała powstawaniu zakrzepów i chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniami. Skuteczna jest też w walce z próchnicą, bo zawiera sporo fluoru. Może jednak zmniejszyć wchłanianie białka i niektórych minerałów ze względu na dużą zawartość garbników, ale nie jest trudno ograniczyć ich działanie - wystarczy, że dodasz do herbaty cytrynę lub trochę mleka.
Zielona chroni przed rakiem
Pochodzi z tych samych krzewów co czarna, ale jej liście bezpośrednio po zerwaniu są suszone, nie poddaje się ich fermentacji. W Europie nie cieszy się taką popularnością jak czarna, a szkoda, bo jest bardzo zdrowa. Zawiera dużo bioflawonoidów, dlatego chroni przed nowotworami, np. rakiem skóry, żołądka, pęcherza. Szczególnie polecana jest palaczom, ponieważ częściowo neutralizuje toksyczne substancje znajdujące się w dymie papierosowym. Zielona herbata ma dość cierpki smak, ale warto się do niego przyzwyczaić, zwłaszcza jeśli masz zbyt wysoki cholesterol - skutecznie obniża poziom tzw. złego (LDL). Gdy chcesz go zmniejszyć, wypijaj kilka filiżanek zielonej herbaty dziennie. Powinnaś po nią sięgnąć także przy przeziębieniu i grypie, ponieważ pomaga zwalczać wirusy i bakterie i pobudza układ odpornościowy.
Czerwona pu-erh odchudza
Ma bardzo specyficzny zapach przypominający woń wilgotnej ziemi. Warto jednak ją polubić, gdy chcesz pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Pu-erh ułatwia odchudzanie, gdyż blokuje wytwarzanie enzymów umożliwiających wchłanianie tłuszczu z pożywienia i przyspiesza przemianę materii. Warto ją pić również z innych względów: wspomaga pracę wątroby, oczyszcza organizm z toksyn. Natomiast po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu działa jak odtrutka.
Biała przedłuża młodość
Jest najdroższa, bo surowcem są pączki liściowe zbierane tylko raz do roku, wczesną wiosną. Zawiera najwięcej bioflawonoidów, ma więc najsilniejsze działanie przeciwnowotworowe. Dzięki tym związkom hamuje też proces starzenia się organizmu, dlatego bardzo delikatną w smaku, pozbawioną goryczki białą herbatę uważa się za eliksir młodości. Pij ją więc jak najczęściej, jeśli długo chcesz zachować gładką skórę. Dzięki niej zmniejszysz także ryzyko chorób serca.
Oryginalne, mniej znane w Polsce
- Rooibos Pochodzi z Południowej Afryki. Nie zawiera kofeiny i garbników, może więc bez ograniczeń pić ją każdy, nawet małe dzieci. Zawiera dużo bioflawonoidów. W smaku jest łagodna, lekko słodkawa. Wypita rano orzeźwia, wieczorem koi nerwy i ułatwia zasypianie.
- Yerba mate Herbata z liści ostrokrzewu paragwajskiego, popularna w Ameryce Płd. Błyskawicznie ożywia, bo zawiera dużo kofeiny. Poprawia nastrój, dobrze działa na pamięć, usuwa zmęczenie, tłumi głód.
Ile czasu parzyć
Zależy to od gatunku herbaty:
- białą - 7-15 minut l zieloną - 3 minuty
- czerwoną - 5 minut
- czarną - całe listki - 5 minut - połamane - 3 minuty - pokruszone - 2 minuty.
Czy wiesz, że...
Coraz częściej do herbaty czarnej dodaje się nie tylko olejki eteryczne (choćby z bergamotki) oraz suszone owoce. Znajdziesz w niej także przyprawy (np. pieprz, cynamon, kardamon, goździki), suszone kwiaty (jaśminu, róży, bławatka, szafranu, dziewanny, słonecznika), a także smakowite kawałki karmelu, czekolady, orzeszków.