Reklama

Nie musi, pani Elżbieto. Leki hormonalne rzeczywiście najskuteczniej przeciwdziałają objawom klimakterium, ale skoro mama nie może ich brać, radze, aby skorzystała z innych sposobów na poprawę samopoczucia. Powinna wprowadzić pewne zmiany w stylu życia i sięgnąć po środki roślinne dostępne bez recepty.
Ziołowe wsparcie
Mama może poczuć się lepiej, jeśli będzie popijać ziołowe herbatki. Melisa lub kozłek lekarski (waleriana) koja nerwy, odprężają, ułatwiają zasypianie. Napar z kozłka dodatkowo łagodzi kołatania serca, które mogą towarzyszyć uderzeniom gorąca. Z kolei szałwia zmniejsza pocenie.
[adsense]
Pigułki bez hormonów
Jednakże parzenie ziół jest trochę kłopotliwe. Poza tym trzeba wiedzieć, jak je dawkować. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest sięgniecie po suplementy diety dla kobiet w okresie menopauzy. Stanowią one alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej. Preparaty takie zawierają głównie substancje roślinne o działaniu zbliżonym do naturalnych estrogenów, dlatego łagodzą objawy towarzyszące przekwitaniu. Dodatkowo chronią serce, poprawiają koncentrację, zapobiegają wzrostowi poziomu cholesterolu. Co ważne – bezpieczne są dla kobiet, które nie mogą stosować hormonów syntetycznych, np. dla palaczek czy pan cierpiących na choroby naczyń krwionośnych. Suplementy diety łagodzące objawy menopauzy zawierają również substancje nasenne, zapobiegające osteoporozie, poprawiające nastrój. Jest dużo takich preparatów w aptekach. Proponuje zatem, aby mama spytała o nie ginekologa – on doradzi, który z nich będzie dla niej najodpowiedniejszy.
Zmiana stylu życia
Pani Elu, chociaż klimakterium nie jest równoważne ze starością, mimo to trzeba nieco inaczej zacząć żyć, żeby zachować dobrą formę. A może ją pogorszyć nadwaga, o którą łatwo w tym okresie życia. Spadek poziomu estrogenów powoduje spowolnienie przemiany materii i wzrost apetytu. Tkanki tłuszczowej więc szybko przybywa, zwłaszcza na brzuchu. Powinna pani zatem namówić mamę do zmniejszenia kaloryczności posiłków i do ćwiczeń. Te ostatnie dodatkowo wzmacniają serce i mięsnie, które słabną wskutek niedoboru estrogenów. Idealnym sposobem na wigor jest zwiększenie warzyw w diecie, aby dostarczyć organizmowi odpowiednia porcje witamin, których przyswajanie z wiekiem się zmniejsza. Ich niedostatek powoduje uczucie zmęczenia. A co na poprawę nastroju? Dobrze robi wygadanie się z przyjaciółką, obejrzenie komedii. Pomaga tez pójście do fryzjera lub kosmetyczki, bo po wyjściu z salonu kobieta pięknieje, a to zawsze poprawia humor.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama