Lodowate stopy i dłonie
Marzną w mroźne dni, bo organizm "przykręca" w nich ogrzewanie, żeby zapewnić ciepło ważnym narządom.
- Naj
Gdy jest bardzo zimno, organizm dba o utrzymanie optymalnej temperatury (ok. 37C) w organach, od których zależy twoje życie (serce, płuca, mózg). Kieruje większość krwi do wnętrza ciała, kurcząc obwodowe naczynia krwionośne, głównie w stopach i dłoniach. A słabo ukrwione szybko marzną.
Jak przywrócić krążenie
Jeśli słupek rtęci spada poniżej zera, nie myśl o modzie, tylko o wygodzie. Zakładaj buty na grubej podeszwie i ocieplone futerkiem. Powinny być nieco za duże, byś mogła w nich swobodnie poruszać palcami. Z rękawiczek najlepiej sprawdzą się jednopalcowe (dłonie w nich mniej marzną). Gdy przebywając na dworze masz wrażenie, że tracisz czucie w stopach i dłoniach, zacznij szybko maszerować w kółko, biegać w miejscu, uderzać ręką o rękę, ruszać palcami stóp. Ruch fizyczny zwiększa wydzielanie ciepła nawet o 100 proc. Po przyjściu do domu dłonie i stopy zanurz w ciepłej kąpieli. Potem posmaruj stopy rozgrzewającym kremem, np. z borowiną, olejkiem cynamonowym i gorczycą (seria Nivelazione, Farmona) albo z imbirem i papryką (seria Stopy, Ziaja).
Co może niepokoić
Częste marznięcie stóp i dłoni nie tylko na dworze, ale i w domu powinno skłonić cię do wizyty u lekarza. Może być co prawda skutkiem niskiego ciśnienia, ale zdarza się, że jego przyczyną jest niedoczynność tarczycy, choroby układu oddechowego i krążenia lub kolagenozy (schorzenia tkanki łącznej).