Reklama

Zapamiętaj je przede wszystkim dlatego, że będziesz mogła zmienić niektóre nawyki i szybko zareagować, gdy np. przy odebraniu wyników badań okaże się, że pewne wartości zostały przekroczone.

Reklama
190 dla tętnic

Cholesterol całkowity nie powinien przekraczać 190 mg/dl, zły (LDL) –130 mg/dl. Norma dla dobrego (HDL) wynosi powyżej 50 mg/dl. Zapamiętaj choć tę pierwszą liczbę – jej przekroczenie świadczy bowiem o rozwoju miażdżycy, choroby naczyń krwionośnych.

120 dla całego ciała

W połączeniu z drugą liczbą – 80 – określa idealne ciśnienie tętnicze krwi. Wynosi ono 120/80 mmHg. Po przekroczeniu wartości 140/90 mmHg zaczyna się nadciśnienie. Powoli niszczy ono poszczególne narządy ciała, zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, chorób nerek, zmian w oku. Szkodzi zatem całemu organizmowi.

100 dla trzustki

Poniżej 100 mg/dl powinno wynosić stężenie glukozy we krwi mierzone na czczo. Jeśli skończyłaś 45 lat, sprawdzaj, czy jest ono prawidłowe, co 3 lata. Rób to co roku niezależnie od wieku, gdy należysz do grupy ryzyka, czyli np. masz nadwagę, w najbliższej rodzinie są osoby chore na cukrzycę, miałaś cukrzycę ciężarnych.

88 dla serca

Nie więcej niż 88 cm powinna mierzyć twoja talia (w przypadku mężczyzn wartość graniczna wynosi 102 cm). Jeśli mierzy ona więcej, stwierdza się tzw. otyłość b r z u s z n ą . Przyczynia się ona m.in. do rozwoju nadciśnienia i miażdżycy, które stanowią poważne zagrożenie dla serca.

30 dla formy

Potrzebujesz zaledwie 30 minut wysiłku fi zycznego 5 razy w tygodniu, żeby nie tylko zapobiec wielu chorobom, ale także wspomóc ich leczenie. Ruch to najskuteczniejszy lek, ale jakże często niedoceniany. Tymczasem potrafi zmniejszyć ryzyko niedokrwiennej choroby serca aż o 50%. Zapobiega też schorzeniom stawów, mięśni, kości (osteoporoza), układu oddechowego. Korzystnie działają zarówno ćwiczenia na siłowni, jak i spacer, jazda na rowerze, taniec.

25 dla intymnej ochrony

Na pierwszą w życiu cytologię trzeba się zgłosić po rozpoczęciu życia seksualnego, ale nie później niż po 25. urodzinach (dziewictwo nie chroni np. przed nadżerką). Poźniej wykonuj cytologię co roku. Jeśli przez kolejne 2–3 lata będziesz miała dobry wynik (I lub II grupa), możesz powtarzać ją co 2–3 lata.

3 dla nóg i kręgosłupa
Reklama

Warto o tej liczbie pamiętać, kupując nowe pantofle. Obcas powinien mieć ok. 3 cm wysokości. Gdy liczy sobie ponad 5 cm, przyczynia się do rozwoju żylaków, bólów kręgosłupa i deformacji stóp. Noś więc buty na wysokim obcasie tylko od czasu do czasu.

Reklama
Reklama
Reklama