Reklama

Aktywność fizyczna wzmacnia serce, stawy, kości. Nie żałuj więc im tego wspaniałego daru z obawy przed kontuzją. Korzystaj do woli z takich przyjemności jak spacery po lesie, wycieczki górskie czy jazda na rowerze. Dowiedz się tylko (tak na wszelki wypadek), jak poradzić sobe ze skutkami urazu.

Reklama

Otarcia naskórka

Niewielkie ranki zdezynfekuj wodą utlenioną. Zanim położysz plaster ze sterylnym opatrunkiem, posmaruj zranienie preparatem przyspieszającym gojenie, takim jak Tribiotic. Jeśli rana była mocno zabrudzona, użyj żelu Rivel (zawiera znany ci rivanol). Działa odkażająco.
Nasza rada: do dezynfekcji otarć naskórka możesz też użyć wody utlenionej w żelu (Peroxygel). Nie tylko odkaża, ale również hamuje krwawienie, a po wyschnięciu tworzy niewidoczny opatrunek, który dobrze chroni rankę przed powtórnym zakażeniem.

Stłuczenia

Chore miejsce jak najszybciej schłodź, aby ograniczyć zasinienie, obrzęk i ból. Możesz przyłożyć na nie okład z zimnej wody lub kostek lodu (włóż je do torebki foliowej i owiń ściereczką) na 20-30 minut. Zamiast zimnych okładów możesz zastosować chłodzące spraye, np. Altacet Ice lub Reparil Ice.
Nasza rada: podobnie postępuj, gdy stłuczenie jest dość rozległe. Warto jednak, żebyś wówczas dodatkowo zastosowała żele, kremy, które łagodzą ból, obrzęki, przyspieszają wchłanianie się krwiaków, działają przeciwzapalnie (np. Arcalen, Ibalgin Sport).

Reklama

Skręcenie kostki

Schłodź miejsce urazu w taki sam sposób jak przy stłuczeniach. Potem chore miejsce posmaruj żelem, który złagodzi stan zapalny, ból, przyspieszy gojenie się tkanek. Sprawdzą się w tej roli np. Venożel, Dip Rilif. Preparaty te przyniosą ci ulgę także przy nadwerężeniu ścięgien, więzadeł. Smaruj nimi miejsce urazu 3-4 razy dziennie. Kostkę zaś usztywnij bandażem elastycznym, tylko nie za mocno, żeby nie tamować krążenia krwi.
Nasza rada: gdy po skręceniu kostki ból nie zmniejszy się w ciągu doby, a opuchlizna powiększy się, wybierz się do ortopedy. Nie lekceważ też dolegliwości związanych z przeciążeniem ścięgien i więzadeł, gdy nie miną w ciągu 2-3 dni.

Reklama
Reklama
Reklama