Reklama

Jeśli dobrze się odżywiasz, unikasz stresu, wysypiasz się, twój organizm powinien sam sobie poradzić z przeziębieniem. To dość łagodna choroba wirusowa, którą nie musisz specjalnie się przejmować. Warto jednak walczyć z jej objawami, by poprawić sobie samopoczucie. Istnieje również niebezpieczeństwo, że nieleczona infekcja się rozwinie. Stan zapalny może objąć zatoki i oskrzela. Wówczas bez pomocy lekarza się nie obejdziesz. Gdy nie masz gorączki, możesz prowadzić normalny tryb życia. Postaraj się tylko więcej odpoczywać, by szybciej zwalczyć chorobę. Natomiast twoja przeziębiona pociecha powinna pozostać w domu. Organizm dziecka znacznie gorzej od twojego radzi sobie nawet z niewielką infekcją, bo układ odpornościowy wykształca się w pełni dopiero ok. 12. roku życia.

Reklama

Musi trwać siedem dni

Nie wierz w to. Ani ty, ani nikt z twojej rodziny nie musi męczyć się z katarem cały tydzień. Poznaj sztuczki na jego przechytrzenie.

1. Rozgrzewająca kąpiel

Do gorącej wody dodaj kilka kropli olejku eukaliptusowego, sosnowego lub geraniowego. Działają odkażająco. Nie ma żadnych ograniczeń w ich stosowaniu, możesz więc taką kąpiel przygotować także dla swojego dziecka. Potem załóż ciepłe skarpety, przykryj się kocem i napij rozgrzewającej herbatki malinowej lub lipowej.

2. Inhalacje ziołowe

Udrażniają zatkany nos. Przygotuj napar z rumianku lub tymianku (2 łyżki ziół na 0,5 l wody), potem dodaj kilka kropli olejku eukaliptusowego lub sosnowego. Przelej do miseczki, nachyl się nad nią, przykryj głowę ręcznikiem, a następnie przez 10 minut wdychaj aromatyczne opary. Uwaga: nie stosuj tego sposobu na katar, jeśli masz astmę.

3. Ssanie pastylek

Olbas Działa jak inhalacja górnych dróg odechowych. Tabletki odblokowują zatkany nos i jednocześnie likwidują drapanie w gardle. Zawarte w nich olejki eteryczne mają działanie antywirusowe, antybakteryjne, a także przeciwzapalne. Jeśli jednak twojemu dziecku nie będą smakować, możesz zastosować olejek Olbas. Skrop nim poduszkę swojej pociechy. Parujące olejki eteryczne będą docierać do jej dróg oddechowych przez całą noc.

Reklama

4. Przyjmowanie preparatów z rutyną i witaminą C

Specyfiki te nie niszczą wirusów, ale uszczelniają naczynia krwionośne, co zmniejsza obrzęk. Skuteczne są dawki uderzeniowe: 3-4 tabletki 2-3 razy dziennie (np. Rutinoscorbinu).

Reklama
Reklama
Reklama