Kawa czy herbata?
Niejednokrotnie nad odpowiedzią na to pytanie zastanawiają się osoby z chorobami układu krążenia. I wybierają herbatę, ponieważ słyszały, że kawa ma swoje ciemne strony. Zdaniem kardiologów mogą wybrać ten napój, który im bardziej smakuje.
- Naj
Pewnie nieraz czytałaś o korzystnym wpływie herbaty na zdrowie. Jeśli zaś chodzi o kawę, słyszałaś, że podnosi ciśnienie. Na wszelki wypadek więc jej unikasz. Tymczasem ona także ma swoje dobre strony.
PRZECIWMIAŻDŻYCOWY NAPAR
Kardiolodzy potwierdzają, że herbata jest zdrowa. Zawiera flawonoidy, związki obecne także w warzywach i owocach, które mają działanie przeciwmiażdżycowe. Dlaczego? W rozwoju miażdżycy bierze udział wiele czynników. Jednym z najistotniejszych są zaburzenia gospodarki tłuszczowej, o których świadczą podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego i złego oraz za mała ilość dobrego. Aby jednak zły cholesterol mógł uszkodzić naczynia, musi ulec przemionom, do których niezbędne są wolne rodniki. Flawonoidy je unieszkodliwiają, bo są silnymi przeciwutleniaczami. W ten sposób obniżają cholesterol i zapobiegają miażdżycy, co potwierdzono licznymi badaniami. Co ciekawe, flawonoidy z herbaty są silniejsze od tych pochodzących z owoców i warzyw, skuteczniejsze nawet od wita min C i E. Dwie filiżanki herbaty neutralizują wolne rodniki równie skutecznie jak kieliszek wina, 4 jabłka czy 100 g truskawek. A zatem im większe jej spożycie, tym mniejsze ryzyko choroby wieńcowej, Co do tego kardiolodzy są zgodni. A którą pić? Czarną czy zieloną? Lekarze twierdzą, że nie ma to większego znaczenia. Wybierz tę, którą lubisz.
MAŁA CZARNA ZAPOBIEGA CUKRZYCY
Wiele osób uważa, że szkodzi, bo zawarta w niej kofeina podnosi ciśnienie i przyspiesza bicie serca. Tymczasem okazuje się, że nie dotyczy to osób, które piją kawę nawykowo. Dlatego nie jest napojem zakazanym dla nadciśnieniowców i cierpiących na chorobę wieńcową. W umiarkowanych ilościach nawet spowalnia akcję serca. Dopiero duża ilość kofeiny (powyżej 6 filiżanek dziennie) w połączeniu z papierosami zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Kardiolodzy więc namawiają kawoszy raczej do rzucenia palenia niż rezygnacji z małej czarnej. Tym bardziej że kawa może sprzyjać zdrowiu. Zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 (insulinoniezależna). Ponadto obniża nieco stężenie złego cholesterolu (LDL).
Filiżanki zmyjesz w ekologicznej zmywarce - hoody.pl