Jesień w świetnej kondycji
Jeśli pod koniec roku przeżywasz spadki nastroju, nie możesz wstać z łóżka, doskwiera ci ustawiczne zmęczenie – ten tekst jest dla ciebie. Dowiesz się z niego, jak doładować akumulatory na chłodne miesiące!
- Lara Adamczyk, Naj
1 z 11
jes.gl
Jeśli pod koniec roku przeżywasz spadki nastroju, nie możesz wstać z łóżka, doskwiera ci ustawiczne zmęczenie – ten tekst jest dla ciebie. Dowiesz się z niego, jak doładować akumulatory na chłodne miesiące!
2 z 11
shutterstock_68071846
CHWYTAJ ŚWIATŁO Dostosuj swój rytm dnia do rytmu przyrody. Postaraj się wcześnie wstawać i wcześnie chodzić spać. Spróbuj jeść śniadanie w najjaśniejszym miejscu mieszkania. Jeśli twój dzień zaczyna się, kiedy jest jeszcze ciemno – włącz tyle lamp, ile tylko możesz. W ten sposób złapiesz więcej światła, dzięki któremu w organizmie wytwarza się witamina D. Zawdzięczamy jej lepsze samopoczucie, dobry wzrok, mocne kości.
3 z 11
shutterstock_73568635
DBAJ O SEN Sen to zdrowie – regularny i wystarczająco długi polepsza humor i sprawność umysłową. Wzmaga także skuteczność systemu immunologicznego – podczas snu organizm skuteczniej zwalcza infekcje. Na pytanie, jak długo masz spać, odpowiedz sobie sama, każdy człowiek funkcjonuje inaczej i potrzebuje innej dawki wypoczynku. By się dobrze wyspać, jednym wystarcza tylko 6 godzin, innym potrzeba aż 9.
4 z 11
shutterstock_73797856
NIE ZACZYNAJ DNIA OD KAWY Zamiast po wstaniu z łóżka kierować pierwsze kroki do ekspresu z kawą, zacznij od zielonej herbaty albo szklanki wysoko zmineralizowanej wody (np. Muszynianki). Dostarczy ci ona porcji minerałów i mikroelementów i lekko podwyższy ciśnienie. Tymczasem zawarta w kawie kofeina wywoła chwilowe uczucie euforii, ale wypłucze magnez i w rezultacie cię osłabi.
5 z 11
shutterstock_59992012
JEDZ Z GŁOWĄ USTAL NIEZMIENNĄ PORĘ POSIŁKÓW Postaraj się o odrobinę dyscypliny i zacznij jadać regularnie. Twoje ciało funkcjonuje o wiele lepiej, kiedy wyznaczasz mu powtarzalny rytm. Jeśli opuszczasz posiłki albo robisz między nimi zbyt długie przerwy, we krwi obniża się poziom glukozy, która jest pokarmem mózgu. Efekt? Niski poziom koncentracji i zmęczenie. OGRANICZ WĘGLOWODANY Badania prof. Donalda K. Laymana z katedry żywienia Uniwersytetu w Illinois wykazały, że osoby, które jedzą mniej węglowodanów prostych, a więcej białek, czują się silniejsze i mają więcej energii. Węglowodany proste (te szkodliwe) są zawarte w: białym pieczywie, mące, ziemniakach, makaronie, płatkach kukurydzianych, cukrze, słodyczach, białym ryżu i napojach gazowanych. Proteiny (czyli białka) znajdziesz w: nabiale, mięsie, rybach, jajach i roślinach strączkowych. Uwaga! te ograniczenia nie dotyczą węglowodanów złożonych (pełnoziarniste pieczywo oraz ryż, kasze).
6 z 11
shutterstock_53576047
SPACERUJ I MASZERUJ Zamiast pić kawę lub napój energetyzujący, w chwili osłabienia lub senności idź na krótki, ale raźny spacer lub energetyzujący marsz (nie za intensywny). Wystarczy kilkanaście minut dziennie, by się dotlenić i poczuć przypływ sił.
7 z 11
shutterstock_46240825
ODŚWIEŻ GŁOWĘ Codziennie rób sobie przerwę w pracy – przynajmniej 30–40 minut (według prawa przysługuje ci godzina). W tym czasie rób to, co cię rozluźnia: czytaj książkę, napij się herbaty, posłuchaj muzyki, porozmawiaj z przyjaciółką. To wszystko „resetuje” głowę i daje nową energię na dalszy ciąg dnia.
8 z 11
shutterstock_63865243
ZACZNIJ ĆWICZYĆ Ruch rozładowuje negatywne emocje i jest panaceum na wiele chorób – pomaga nawet w leczeniu depresji. Wystarczy, że będziesz wykonywać kilka ćwiczeń – ale codziennie; psychicznie oderwą cię od rutyny i dadzą dużą satysfakcję, a fizycznie – dotlenią i poprawią wydolność twojego organizmu.
9 z 11
shutterstock_79271281
ZAŻYWAJ PROBIOTYKI Bakterie ze szczepów Lactobacillus i Bifidobacterium są zbawienne dla organizmu. Tworzą w jelitach warstwę ochronną i uodporniają na infekcje. Naprawiają także mikroflorę organizmu uszkodzoną przez używki, przemęczenie, stres.
10 z 11
shutterstock_75178795
DBAJ O HORMONY SZCZĘŚCIA Gwarancją błyskawicznej poprawy nastroju jest spotkanie z ukochanym lub przyjaciółmi. Dlatego pielęgnuj relacje z bliskimi! Naukowcy twierdzą, że endorfiny – hormony szczęścia – są wydzielane w organizmie nawet wtedy, kiedy obiekt pożądania już dawno poszedł do domu!
11 z 11
shutterstock_75955381
ZAPOMNIJ O KOMPUTERZE PRZED SNEM Zamiast sprawdzać profil na Facebooku, poczytaj książkę. Badania dowodzą, że bardzo jasne światło ekranu komputera jest porównywalne z naturalnym światłem dziennym. A takie bodźce są dla mózgu sygnałem do... pobudki! Aktywność mózgu wzrasta, a ciało przygotowuje się na nowy dzień. Nie oszukuj organizmu w ten sposób, bo będziesz miała kłopoty z zaśnięciem.